Gündem Haberleri

  Türkiye’den 21 ülke yardım istedi

  Hürriyet Haber
  24.02.2011 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlığında kurulan kriz merkezinde dün sabah düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük tahliyeyi gerçekleştirdiklerini belirtirken, kimsenin umutsuzluğa kapılmamasını istedi.

  Davutoğlu şu bilgileri verdi:

  - “Trablus’tan 1422 kişi tahliye edildi. Bingazi’den uçaklarla 429, Mısır İskenderiye’den 248 kişi geldi. Bingazi’den deniz yoluyla da 3 bin kişi aldık. Yani 72 saatte 5 bin 99 kişi sağ salim getirilmiştir.

  - Bu tahliyeler Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı tahliye çalışmasıdır. Almanya, ABD, Avustralya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Fransa, Çin, Kosova, Romanya, Ürdün dahil 21 ülke tahliye konusunda Türkiye’den yardım talebinde bulundu. İmkânlarımız el verdiği ölçüde o ülkelerin taleplerini de karşılamaya çalışacağız.

  - Dışişleri Bakanlığı’ndaki kriz masası 24 saat çalışıyor. 400 diplomatın 120’si 3 vardiya halinde çalışıyor. Başbakanımız, Kaddafi ile 2 kez görüştü. Ayrıca Başbakanın verdiği talimat üzerine artık Libya’ya gidecek gemiler, ilaç ve gıda yüklü olacak.

  - Orada kimin nerede olduğu, ne durumda olduğunu takip ediyoruz. Kimse sahipsiz olduğu kanaatine kapılmasın. Oradaki elçilik görevlilerine teşekkür ediyorum. Oradaki vatandaşlarımızdan bulunduğu yeri terk etmemelerini, bizden tahliye için haber beklemelerini istiyoruz. Bizimle irtibatı kesmeyin, ümitsizliğe kapılmayın.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı