GeriGündem Türkiye’deki pilot sayısı 7 bin 365’e yükseldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’deki pilot sayısı 7 bin 365’e yükseldi

Türkiye’deki pilot sayısı 7 bin 365’e yükseldi
refid:13605142 ilişkili resim dosyası

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2009 yılında verilen yeni 584 pilot lisansı ile Türkiye’deki Türk pilot sayısının 7 bin 365 ’e yükseldiği bildirildi. Böylece hemen hemen her çocuğun hayali olan pilot olma hedefine 7 bin 365 kişi ulaşmış oldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre uçuş okullarında gerekli eğitimi aldıktan sonra SHGM’nin yaptığı pilot teorik sınavları ile uçuş yetenek testlerini başarıyla tamamlayan 584 kişi 2009 yılında pilot lisansı almaya hak kazandı.

Helikopter, balon ve microlight pilot lisansları da dahil edildiğinde ülkemizdeki toplam pilot lisans sayısının 7 bin 365’i bulduğu bildirildi. Filolarını her geçen gün büyüten havayolu ve hava taşıma işletmelerinde ise 4 bin 500 pilot aktif olarak görev yaptığı açıklandı.

Bu arada Uçuş okullarında verilen eğitiminin standartlara uygun bir şekilde sürdürülmesi amacıyla 2009 yılında SHGM tarafından 16 uçuş okuluna yönelik 29 denetim, 14 de Tip intibak eğitim organizasyonu denetimi gerçekleştirildiği belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgide pilot olmak için yapılacak işlemler için ise şöyle denildi: ”Pilot olmak isteyen kişiler uçuş okullarına başvurarak pilot eğitimi aldıktan sonra SHGM tarafından açılan sınavlarda başarı sağlamaları gerekiyor. Ticari Pilot Lisansı (CPL) için 9 dersten, Aletli Uçuş Yetkisi (IR) için 7 dersten, Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL) için 14 dersten sınava giriliyor. Her dersten en fazla dört defa sınava girme hakkı olan adayların sınalarını toplam 6 oturumda ve 18 ayda tamamlaması gerekiyor”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle