Gündem Haberleri

  “Türkiye’de hükümet ordudaki fuhuş skandalından yararlanıyor”

  Economist
  20.07.2012 - 14:18 | Son Güncelleme:

  Londra merkezli ekonomi dergisi The Economist'te bugün Türkiye'de askerlerin yargılandığı davalara ilişkin bir analiz haberi yer alıyor.

  Ekonomist'teki haberin ana hatları şöyle:

  Türkiye'de askerlerin fuhuş yoluyla askeri sırların sızdırılmasına karıştığı iddialarına odaklanan “eskort kızlar” soruşturması kapsamında 60'ı muvazzaf subay 80 kişi gözaltına alındı, 50 kişi için daha gözaltı kararı çıkarıldı. Olayla ilgili 19 hayat kadını da gözaltına alındı.

  Öte yandan, ordunun 362 askeri “Ergenekon” isimli başka bir dava kapsamında içeride tutuluyor. NATO’nun ikinci büyük ordusunun gücü, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar zayıfladı.

  Hükümet ordudaki skandaldan yararlanırken, generallerin en ateşli karşıtları bile askerleri sivil denetim altına alma girişimlerinin bir intikam çabasına dönüşüyor olmasından kaygılı.

  Batılı gözlemciler ordu içinde darbe planlayıcıları bulunması neredeyse kesin olsa da aşırı hevesli savcıların subaylar aleyhindeki bazı kanıtlarla oynamış olabileceğine ve masumların da ağa takıldığı görüşüne katılıyor.

  Türk ordusu konusunda uzman bir isim olan Gareth Jenkins'e göre, soruşturmalar salvosu ordunun morali üzerinde yıkıcı bir etki yaptı. Jenkins, "Sürekli gözaltına alınma korkusu yaşarken nasıl etkili şekilde işlevlerini sürdürebilirler ki?" sorusunu yöneltiyor. Türkiye'nin Suriye'ye karşılık verme tehditleri yaptığı bir ortamda, bu soru her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı