Gündem Haberleri

  "Türkiye de Cezayir konusunda karar alsın"

  A.A.
  12.01.2012 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Fransa'daki "soykırımı inkar yasası"nın yürürlüğe girmesi halinde hüküm giyecek kişilerin cezalarının ödenmesi için 1 milyon euroluk fon oluşturan Cezayir asıllı Fransız işadamı Raşid Nekkaz, İstanbul'a geldi. Nekkaz, Türk hükümetine de bir öneride bulundu.

  Nekkaz, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneğinin (MAZLUMDER) İstanbul şubesinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, bu kararla Türk halkına ve devletine karşı bir savaş ilan ettiğini öne sürdü.

  Cezayir asıllı bir Fransız olarak gösterdiği tepkinin nedeninin, Sarkozy'nin Fransa'da “Sözde soykırımı inkar yasası”nı gündeme getirmesi olduğunu ifade eden Nekkaz, Sarkozy'nin bu tavrının Türk halkı ve devletine, aynı zamanda da insan haklarını önemseyenlere karşı bir tavır olduğunu söyledi.

  Nekkaz, Sarkozy'nin bu davranışlarının bir ilk olmadığını işaret ederek, 2010 yılında da “Burka yasası” ile bu tavırlarına başladığını, şimdi ise Türk halkının 1915 olayları ile ilgili sorumluklarını gündeme getirdiğini anlattı.

  Sarkozy'nin bir hakim değil, bir devlet adamı olduğunu hatırlatan Nekkaz, dolayısıyla bu konuyla ilgilenmenin onun sorumluluğunda olmaması gerektiğini kaydetti.

  Nekkaz, Sarkozy'nin bu tavrıyla Ermeni kökenli Fransızların acıları üzerinden siyaset yapmaya çalıştığını vurgulayarak, bu hareketin doğru olmadığının altını çizdi.

  1915 yılında meydana gelen olayın Fransa'da siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirten Nekkaz, Sarkozy'nin hedefinin Fransa'daki 500 bin Ermeni'nin oyunu kapmak olduğunu, bu hareketin devlet yöneticisi için kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydetti.

  Türk halkının bu duruma tepki göstermesinin çok doğal bir davranış olduğunu savunan Nekkaz, Sarkozy'nin Türkiye'ye saldırısının aynı zamanda Müslüman ülkelere de saldırı olduğunu, dolayısıyla barıştan yana olan herkesin bu duruma tepki göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

  TÜRKİYE'YE ÖNERİLER

  Bu teklifin 23 Ocak'ta Fransa Senatosu'nda yasalaşarak yürürlüğü girmesi halinde tepkilerin devam etmesi gerektiğini söyleyen Nekkaz, Türk hükümetinin daha önce gündeme getirdiği “Cezayir soykırımı” ile ilgili de sonuna kadar gitmesi gerektiğini kaydetti.

  Rachid Nekkaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Sarkozy'nin Türkiye'ye karşı davranışı 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun batılılar tarafından 'hasta adam' olarak görülmesi ile paraleldir. Oysa bugün büyük ve ekonomik güç olan Türkiye, bu gücünü diplomatik anlamda da faaliyete geçirmelidir. Özellikle Arap ve Müslüman dünyası için bunun gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Türkiye, özellikle Gazze filosu konusunda Arap dünyasının büyük derecede saygısını kazanmıştır. Ben de bir Cezayirli olarak, Türk halkına ve devletine büyük saygı duyuyorum. Ancak Türk devletinin Fransa devletine gösterdiği tavrı, hayal kırıklığı yaratmamalı. Bir savaş ilanı olan bu yasaya sert ve stratejik olarak tepki göstermek lazım. Türkiye Hükümetine bir teklifim var. Bu teklif 23 Ocak'ta Fransız Senatosu'nda kabul edilirse Cezayirli ve Cezayir asıllıların bağımsızlığını öngören Evian Anlaşması'nın 50. yıl dönümü olan 19 Mart'ta Türkiye Meclisi'nde Cezayir ile ilgili alınacak bir kararın çok yerinde bir cevap olacağını düşünüyorum.”

  Oluşturduğu 1 milyon euroluk fon ile bu yasadan gelebilecek cezaları karşılayacağını ifade eden Nekkaz, “Bu cezaya çaptırılarak ilk tutuklanacak kişi olmak istiyorum. Çünkü Sarkozy'nin ilk siyasi tutuklusu olmak istiyorum. Fransa'nın ifade özgürlüğü konusunda ne kadar ileriye gidebildiğini görmek istiyorum” dedi.

  Türk hükümetinin bu yasaya tepki göstermemesi halinde Fransa'da yaşayan Türk asıllı vatandaşların sıkıntı çekeceğine işaret eden Nekkaz, tarihi bir süreçten geçen Müslüman dünyasının özellikle Türkiye'de olan gelişmeleri yakından izlediğini, bu bağlamda kendisini bir Türk yurttaşı olarak hissettiğini kaydetti.

  CEZAYİR'İN TUTUMU

  Bir gazetecinin, “Cezayir Başbakanın, Türkiye'nin bu konuyu Cezayir'in Fransa ile olan ilişkilerine alet etmemesi konusunda tepki gösterdiği”nin hatırlatılması üzerine Nekkaz, Cezayir'in dış politikasını Başbakanın değil, Cumhurbaşkanının takip ettiğini hatırlatarak, bu konuda Cezayir halkının tamamen Türk halkının yanında olduğunu, Cezayir Parlamentosunun kendi soykırımı ile ilgili bir karar aldıramadığına dikkati çekti.

  Nekkaz, başka bir gazetecinin bu yasadan ceza alacak insanların ceza paralarını nasıl ödeyeceğini sorması üzerine de “Burka yasası' çıktığında oluşturduğum internet sitesine kendi özel telefonumu vermiştim. Bu yasada da yine aynısı söz konusu olacak. Bu yasanın saçma olduğunu göstermek için ilk tutuklunun ben olmasını önemsiyorum. İlk defa tutuklananın da bir Türk olmaması çok önemli. Buradaki mesaj Türk olduğumuzdan değil, ifade özgürlüğünü kısıtlamaktan dolayı tepki gösteriyoruz olacaktır” şeklinde konuştu.

  Nekkaz, konuşmasının ardından 1 milyon euroluk çekle basın mensuplarına poz verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı