Gündem Haberleri

  Türkiye de BRIC grubuna dahil olacak

  BBC Türkçe
  17.01.2011 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Financial Times gazetesinde yer alan bir habere göre kalkınmakta olan ülkeleri tanımlayan BRIC grubu içinde yakında Türkiye'nin de adı geçecek.

  Türkiye de BRIC grubuna dahil olacak        

   

  Kalkınmakta olan ekonomileri nedeniyle Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i tarif etmek için BRIC ifadesini ilk kez kullanan kişi olan Jim O'Neill, bu ülkelerin ve "büyüyen pazar" ifadesinin artık yeniden tanımlanması gerektiğini söyledi.

   

  Goldman Sachs Varlık Yönetimi Başkanı Jim O'Neill, Meksika, Güney Kore, Türkiye ve Endonezya'yı da "büyüyen pazarlar" diye nitelendirdiği BRIC grubuna dahil etmeyi planlıyor.

  O'Neill bu yeni yaklaşımı bu ay içinde müşterilerine açıklayacaklarını belirtti.

   

  O'Neill, Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i kalkınmakta olan dört ülke diye görmek, yararsız" diye konuştu.

   

  Dört ay öncesine dek Goldman'ın baş ekonomisti olan O'Neill, "büyüyen pazar" ifadesinin ülkeleri çok büyük bir yelpazede ekonomik beklentilerle kuşattığı yorumunu yaptı.

   

  BRIC ifadesi, sıklıkla pazarlama taktiği olarak görülse de dokuz yıldır bilinen bu terim, bir çok hükümet zirvesi, yatırım fonları ve çeşitli iş stratejilerinin oluşmasını getirdi; çok sayıda ülke, bu gruba dahil olmaya da istekli.

   

       
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı