Gündem Haberleri

  Türkiye’de bilişim uzmanı açığı

  Hürriyet İnternet
  19.01.2006 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Bilişim alanında uluslararası sertifikasyon eğitimleri veren SmartPRO Bilgi Çağı Gelişim Akademisi, Türkiye'deki bilişim uzmanı açığının kapatılması için yoğun bir çaba harcıyor. Yapılan araştırmalara göre, son 6 aylık bir süre içinde 4.000 firmada 7.500 pozisyon açıldı ve ağırlıklı olarak bilişim uzmanı arandı.

  SmartPRO, kısa geçmişine rağmen bilişim eğitimleri alanında 15 yıllık tecrübeye sahip. SmartPRO'nun uzman eğitimci kadrosu, alanlarında Türkiye'nin en deneyimli ve yetkin isimlerinden meydana geliyor. Kurum, bilişim uzmanı açığının kapatılması için %90'lara varan oranlarda burs imkanı vererek eğitimlerin her gelir seviyesindeki kişilerce alınmasını kolaylaştırmaya çalışıyor. SmartPRO, 2006 yılında da burslu sertifikasyon eğitimlerine devam edecek. İlk etapta Ocak, Şubat ve Mart ayında yeni burslu sertifikasyon eğitimleri açılacak. Bu eğitimler için başvurular alınmaya başladı.

   

  SmartPRO'dan eğitim alanların büyük çoğunluğu Microsoft Profficeyonel, Microsoft Sistem Uzmanlığı, Yazılım Uzmanlığı, Cisco Network Uzmanlığı ve Nortel Telekom Uzmanlığı programlarına katıldılar. Mezunların birçoğu kariyerlerinde ya bir gelişme kaydetti ya da daha iyi bir pozisyona terfi etti. Bir kısmı da, SmartPRO’nun sağladığı staj programlarından geçerek bilişim sektörüne ilk adımı atmış oldu.

   

  SmartPRO, yeni teknolojiler henüz kullanılmaya başlamadan eğitimlerini veriyor. Bu da mezunlara kariyerlerinde büyük avantajlar sağlıyor.

   

  Bilişim uzmanı açığı büyük

   

  SmartPRO'nun geçtiğimiz aylarda yaptırdığı bir araştırmaya göre, 6 aylık bir süre içinde 4.000 firmada 7.500 pozisyon açıldı ve ağırlıklı olarak uzman arandı. Aranan elemanların nitelikleri, Teknik Uzman (%35), Teknisyen (%25) ve Danışman (%20) olarak belirginleşti.

  İşe alımda uluslararası sertifikasyonların rolü oldukça büyük. Sertifikalı uzman sayısı çok az olduğu için, sertifikasyona sahip olmak, işe seçilirken ayırt edici özellik oluyor. Firmalar, sertifikasyon eğitimlerinin finansmanını bireylerin kendilerinin karşılaması gerektiğini düşünüyorlar. Sertifikalı uzman sayısı arttıkça bu istek de artıyor.

   

  Bilişim uzmanlığına giden yol hakkında bilgi almak ve kariyer danışmanlığı hizmetinden ücretsiz olarak faydalanmak isteyenler www.smartpro.com.tr adresini ziyaret edebilir veya SmartPRO'nun 0216 550 14 22 numaralı danışma hattından bilgi alabilirler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı