Gündem Haberleri

  Türkiye Cumhuriyeti 80 yaşında

  Hürriyet Haber
  29.10.2003 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümü, bugün tüm yurtta, KKTC ve dış temsilciliklerdeki törenlerle kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, dün saat 13.00'te Kara Harp Okulu eğitim arazisinden 21 pare top atışı yapılmasıyla başladı. Ulus, TBMM, Sıhhiye ve Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) Atatürk anıtlarına; Valilik, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve diğer kuruluşlar adına çelenkler konuldu.

  Ankara'da, bugün ilk tören Anıtkabir'de düzenlenecek. Buradaki tören, saat 08.45'te devlet protokolünün kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün kabrine çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayacak. Tören meydanında bulunan sivil ve askeri personel ile öğrenciler de Ulu Önder'in kabrinin önünden saygı geçişinde bulunacak. Anıtkabir ziyaretinin ardından Sezer, TBMM'de tebrikleri kabul edecek. Daha sonra, davetliler, Atatürk Kültür Merkezi tören alanında yerlerini alacak ve Sezer, birlikleri denetleyerek halkın bayramını kutlayacak. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra, okul ve birlikler tören geçişi yapacaklar.

  Anıtkabir, dün saat 12.00'den itibaren, tören hazırlıkları ve güvenlik tedbirleri nedeniyle halkın ziyaretine kapatıldı. Anıtkabir, bugün saat 11.00'de törenlerin bitiminde ziyarete açılacak. Bugün 08.00-11.00 saatleri arasında Anıtkabir, 08.00-14.00 saatleri arasında da AKM tören alanı (Hipodrom) üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

  Kültür insanı Atatürk

  Atatürk'ün eğitim, kültür ve sanata verdiği değeri vurgulamak amacıyla bir fotoğraf sergisi düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Sipa Press'in özel koleksiyonlardan oluşturduğu dev boyutlarda basılmış 54 Atatürk fotoğrafı Anıtkabir'de bugün sergilenecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı