Gündem Haberleri

  Türkiye, Cruise alıyor

  Kemal YURTERİ (CNN Türk)
  14.12.2001 - 19:06 | Son Güncelleme:

  ABD'ye 11 Eylül'de yapılan saldırıların ardından ortaya çıkan yeni güvenlik endişeleri, Türkiye'de etkisini göstermeye devam ediyor. Türkiye, Körfez savaşı'nda ve Afganistan Operasyonu'nda da vurucu güç olarak kullanılan Cruise füzelerinden almaya karar verdi.

  CRUISE FÜZELERİ
  Cruise füzeleri (seyir) akıllı füzelerin tümüne verilen genel isim.

  Tomahawk
  Uzunluk: 5.4 metre
  Kanat uzunluğu: 2.7
  Hız: 880 km/saat
  Menzil: 2500 km
  * Denizaltı ve gemilerden fırlatılıyor

  AGM-86
  Tip: Havadan karaya akıllı bomba
  Menzil: 3000 km
  Özelliği: Fırlatıldıktan sonra hedefi GPS'le yönlendiriliyor ve alçaktan uçarak radara yakalanmıyor
  * B-52 ve B-1 uçaklarından fırlatılıyor
  Cruise füzelerinin alımı konusundaki Bakanlar Kurulu kararı, bugün imzaya açıldı. Metinde, Cruise füzelerinin Türkçe karşılığı olan, "Seyir füzelerinin Devlet İhale Yasası'na tabi olmadan alımını ve üritemine karar verildiği" belirtiliyor.

  Fiyatı 500 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen Cruise füzeleri konusunda verilen karar son yıllarda yapılan en önemli silah alımını oluşturuyor. Cruise füzeleri, uzun menzilli akıllı bombaların genel adı. En çok bilinen Tomahavk Cruise füzeleri. Bu füzelerin menzili 100 kilometreden 3 bin kilometreye kadar çıkabiliyor.

  Cruise füzeleri pilotu olmayan patlayıcı yüklü bir uçak olarak da değerlendiriliyor. 450 kilo patlayıcı madde taşıyabilen füze, yaklaşık 3 metre uzunluğunda, uçaklardan ve gemilerden fırlatılabiliyor. Koordinatları, yüklemenin ardından Cruise füzesi hedefine kitleniyor ve yakında patlayarak yok ediyor

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı