Gündem Haberleri

  Türkiye çocuk tutuklu sayısında Avrupa 3'üncüsü

  LONDRA(ANKA)
  19.01.2006 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de cezaevindeki çocukların sayısı açısından Avrupa’da Ukrayna ve İngiltere’nin arkasında üçüncü, çocukların, cezaevindeki toplam nüfusa oranı itibariyle Türkiye, Kuzey İrlanda’ndan sonra ikinci sırada bulunuyor.

  İngiltere’de cezaevi reformu konusunda çalışmalar yapan Howard League adlı kuruluş, Avrupa Konseyi verilerine dayanarak hazırladığı tablolara göre, Türkiye, gerek cezaevindeki çocukların ve gençlerin sayısı, gerekse çocukların toplam tutuklu ve hükümlüye oranı açısından 32 Avrupa ülkesi arasında en üst sıralarda bulunuyor.

  Nitekim Türkiye, en çok tutuklu ve hükümlü çocukların sayısı, Ukrayna ve İngiltere’den sonra üçüncü oldu. Ukrayna’da 4 bin 639 olan cezaevindeki 18 yaş altındaki çocukların sayısı, İngiltere’de 2 bin 742’ye, Türkiye’de ise 2 bin 672’ye ulaşıyor. Cezaevinde en çok çocuğu olan diğer iki ülkenin ise, sırasıyla Almanya ve Romanya olduğu saptandı.

  Bu arada, çocukların cezaevindeki toplam nüfusa oranı en yüksek olan beş ülke arasında Türkiye, ikinci sırada bulunuyor. Kuzey İrlanda’da yüzde 5.2 olan söz konusu oran, Türkiye’de yüzde 3.8, İngiltere’de ise, yüzde 3.1 düzeyinde seyrediyor.

  CEZAEVİNDEKİ GENÇLER

  Türkiye, ayrıca cezaevindeki gençlerin sayısı açısından da en üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin ikinci olduğu sıralamada İngiltere’de birinci sırada yer alıyor.

  İngiltere’de 8 bin 514 olan cezaevindeki 18-20 yaşındaki gençlerin sayısı, Türkiye’de 8 bin 397 olarak hesaplandı. Üçüncü olan Almanya’da 5 bin 443 genç cezaevinde bulunuyor.

  CEZAEVİNDEKİ NÜFUSUN TOPLAM NÜFUSA ORANIDA TÜRKİYE 17. SIRADA

  Buna karşın, cezaevindeki nüfusun toplam nüfusa oranı açısından Türkiye, 32 Avrupa ülkesi arasında 17’nci oldu. Ukrayna’nın birinci olduğu sıralamada iki Baltık üyesi Estonya ve Letonya, ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

  Ukrayna’da 100 binde 406.3 olan tutuklu ve hükümlülerin toplam nüfusa oranı, Türkiye’de 100 binde 99.9 olarak hesaplandı. Türkiye’den daha yüksek oranları olan ülkeler arasında İngiltere, İspanya, Hollanda ve Lüksemburg da bulunuyor.

  Bu arada, en düşük oranlar, İzlanda ile iki Balkan ülkesi Hırvatistan ve Slovenya’da görüldü. İzlanda’da 100 binde 39.6 olan söz konusu oran, Hırvatistan’da 100 binde 64.1, Slovenya’da ise 100 binde 56.4’te kaldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı