Gündem Haberleri

  Türkiye Cenevre sonrası takipte

  AA
  02.07.2012 - 09:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Cenevre'de Cumartesi günü yapılan Suriye konulu toplantı sonucunda üzerinde anlaşılan metnin önemli bir başarı olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin kararların uygulanmasını takip edeceğini söyledi.

  Çeviköz, SkyNews kanalında yayımlanan, Dermot Murnaghan'ın yönettiği ve sunduğu programa katılarak, Suriye'ye ilişkin soruları yanıtladı. Programa, Çeviköz'ün yanı sıra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kuzeni Ribal El Esad ile Oxfordshire'dan emekli diplomat Sir Jeremy Greenstock katıldı.

  Diplomasiye şans verilmesi gerektiğini ifade eden Büyükelçi Çeviköz, dün Cenevre'deki Suriye konulu toplantıda elde edilenin önemli bir başarı olduğunu, çünkü ilk kez Rusya ve Çin'in de dahil olduğu BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyelerinin alınan kararlara onay verdiğini belirtti. Çeviköz, Cenevre toplantısından herkesin onay verdiği bir metin beklenmediğini, bu açıdan toplantının önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

  Beşar Esad'ın daha önce birçok söz verdiğini, ancak bunların hiçbirini tutmadığını belirten Çeviköz, Türkiye'nin bu açıdan hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

  Büyükelçi Çeviköz, Cenevre toplantısında tüm BMGK daimi üyelerinin toplantı sonucunda üzerine varılan metnin ve alınan kararların uygulanmasından sorumlu olduğunu belirtti.

  "TÜRKİYE SADECE BİR MUHALİF GRUBA ODAKLANMIYOR"
  Programda konuşan ve Suriye'de birleşmiş bir muhalefetin gerekli olduğunu söyleyen Ribal El Esed ise "Türkiye'nin Suriye'de sadece bir muhalif grubun yanında olmaması, Türkiye'nin muhalif grupların birleştirilmesinde rol oynaması gerektiğini" savundu.

  Büyükelçi Çeviköz de Ribal el Esad'ın sözleri üzerine, Türkiye'nin Suriye konusunda önemli bir rol oynaması ve önemli bir komşu olduğu görüşlerine katıldığını, ancak Türkiye'nin Suriye'de sadece bir muhalif gruba odaklandığının doğru olmadığını, yaklaşık 10 gün önce Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da Suriyeli muhalif grupların bir araya geldiğini anımsattı. Çeviköz, muhalif grupların birliğinin önemli olduğunu ve Türkiye'nin bunu için uğraştığını vurguladı.

  Ribal El Esad ise birkaç ay önce Türkiye'de yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına katılmaya çalıştıklarını, ancak yanıt alamadıklarını iddia etti.

  Büyükelçi Çeviköz de Türkiye'nin bir süreç başlattığına, bu sürecin devam edeceğine, örneğin gelecek hafta Kahire'de Arap Birliği'nin ev sahipliğinde Suriyeli muhalif grupların tekrar bir araya geleceğine dikkati çekti.

  Sabırlı olunması gerektiğini ve Türkiye'nin tüm muhalif gruplara ulaşmaya çalıştığını vurgulayan Çeviköz, Türkiye'nin dün Cenevre'de üzerinde anlaşılan kararların uygulanmasını takip edeceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı