GeriGündem Türkiye, çatışmaya çekilmek isteniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, çatışmaya çekilmek isteniyor

Cumhurbaşkanı Sezer, etnik ve irticai temele dayalı gruplaşmalar olduğuna dikkat çekerek, ‘Türkiye, toplumsal barışın yerini gerginliğin ve çatışmanın aldığı ortama çekilmeye çalışılıyor’ dedi. Sezer, bunun büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Türkiye’nin birlik, kardeşlik ve toplumsal barış yerine, gerginlik ve çatışma ortamına çekilmek istendiğini söyledi. Gaziantep ve Kahramanmaraş Sütçü İmam (KSÜ) üniversitelerinin yeni ders yılına başlama törenlerine eşi Semra Sezer ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmada üniversitelere siyaset sokulma girişimlerini eleştirdi. Sezer, son günlerde tırmandırılan terör olaylarını üzüntüyle izlediğini belirterek, özetle şunları söyledi:

BÜYÜK TEHLİKE

Terör olayları ve kimi tanımlamalar yapılarak, sokak gösterileriyle gündemde tutulmak istenen etnik ve irticai temele dayalı gruplaşmalar, üzüntüyle izlenmektedir. Türkiye ne yazık ki birlik ve kardeşliğin, toplumsal barışın yerini gerginliğin ve çatışmanın aldığı, geleceğimiz yönünden büyük tehlike oluşturan ortama çekilmeye çalışılıyor. Türkiye’nin istikrarını, birliğini bozmaya, barışa, huzura ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermeye, hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini bir kez daha yinelemek isterim.

ÇİRKİN EMELLER

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değiştirilemez nitelikleriyle varlığını kabullenemeyen teröre ya da sokak gösterilerine başvurarak çirkin emellerini gerçekleştirmeye çalışanlar, bu amaçlarına hiçbir zaman ulaşmayacaklarını bilmelidirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesindeki temel düşünceye uygun olarak, Anayasa’da cumhuriyetin nitelikleri belirtilmiş, ulusun bağımsızlığını ve tümlüğünü ülkenin bölünmezliğine demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyeti korumak, din, dil, etnik köken, cinsiyet ayırımı gözetmeksizin kişilerin ve toplumun gönenç huzur ve mutluluğu sağlamak, devletin temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır.

TEKİL DEVLET

Bilinmelidir ki, devletimiz, tekil devlet yapısını her koşulda koruyacak kararlılık ve güçtedir. Ülkemize yönelebilecek tüm tehditler, devletimizin kararlılığı, yurttaşlarımızın bilinçli çabaları, ulusumuzun birlik ve beraberlik istenciyle engellenecektir.

İşçiyle sohbet

CUMHURBAŞKANI Sezer’in gelişinden önce Gaziantep Havaalanı, polis köpekleri tarafından bomba taramasından geçirildi. Havaalanından Gaziantep Üniversitesi’ne geçen Sezer, burada akademik yıl açılış törenine katıldı. Sezer daha sonra üniversitenin El Sanatları Geliştirme Atölyesi’ni gezdi. Sezer burada çalışanlarla tokalaştı, hatırlarını sordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle