Gündem Haberleri

  Türkiye bu kadını konuşuyor

  Saygı ÖZTÜRK
  30.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı’na ait güvenlik kameralarının saptadığı, yakın tarihin en ciddi terörist saldırı girişiminin ve canlı bombanın etkisiz hale getirilişinin görüntülerinin HÜRRİYET’te yayımlanması bomba etkisi yarattı.

  Türkiye, canlı bombayı korkmadan kovalayan kadın güvenlik görevlisini konuşuyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri, can güvenliği nedeniyle ismini açıklamadıkları görevlinin facianın önlenmesinde büyük rolü bulunduğunu kaydettiler.

  UYARILMIŞ

  "Canlı bomba" eyleminden bir hafta önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, Adalet Bakanlığı’nın uyarıldığı da belirlendi. Aynı örgütün üç ayrı elemanının "canlı bomba" olarak hazırlandığı ve bunların Ankara’ya eylem amacıyla gönderildiği belirtildi. Aynı yazıda, hedefler arasında ilk sırada Adalet Bakanlığı ana binasının bulunduğu uyarısı da yer aldı. Bunun üzerine yetkililer, güvenlik birimine seçme elemanlar aldı. Adalet Bakanlığı güvenlik bölümü personeli sivil giysilerle bina içinde görev alırken, bakanlığın duyarlı kapısının başına ise olaylar karşısında soğukkanlı ve kararlı tutumuyla bilinen bayan görevli verildi.Elinde mavi bir dosyayla girmek isteyen canlı bomba Eyüp Beyaz’ı hemen fark eden kadın görevli "Dur" diyerek büyük bir facianın önüne geçti.

  POLİSLERE ÖDÜL

  Adalet Bakanlığı güvenlik görevlilerinin canlı bomba Eyüp Beyaz’ı bakanlık binası içine sokmaması, fünyeyi patlatması üzerine bayılınca görevlilerin bu kişiye kelepçe takması büyük başarı olarak gösterildi.

  Teröriste kelepçe takılması sırasında olay yerine henüz gelen polis bulunmadığını belirten olayın tanıklarından biri, dün HÜRRİYET’e, "Adalet Bakanlığı güvenlik görevlileri, kişinin üzerinde bomba olduğunu bile bile bu kişiyle boğuşup ona kelepçe taktılar, kıpırdamasına fırsat vermeden polisin gelmesini beklediler. Orada yapacakları başka bir şey yoktu. Arkadaşlarımız da o canla-başla görev yaptıkları için ödüllendirildiler" dedi.

  Güvenlik görevlilerinin, polislerin gelip bomba uzmanının "dikkat bomba var, çekilin" diye bağırması üzerine Eyüp Beyaz’ın yanında kimse kalmadı. Bunun üzerine Beyaz, bakanlık binasına girdi, bazı kapıları zorlamasına rağmen açamayınca binadan koşarak ayrıldı.

  Bu sırada kapı önünde bekleyen bomba uzmanları ve diğer polislerin "dur", "yat yere" uyarıları dikkate alınmayınca üzerine ateş edildi. Emniyet yetkilileri, "Eyüp Beyaz’a öldürmek kastıyla ateş edilmedi. Bu kişinin üzerinde 7 mermi bulundu. Kurşunların hiç birisinin kafaya sıkılmadığı anlaşıldı. Ancak, omuz bölgesine sıkılan kurşunlardan biri yön değiştirip gözünden çıkmış" dediler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı