GeriGündem Türkiye, Barış Gücü'ne katkıda bulunur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Barış Gücü'ne katkıda bulunur

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Türkiye'nin Afganistan'da oluşturulması muhtemel Barış Gücü'ne katkıda bulunabileceğini söyledi.

Çakmakoğlu, Gagoğuz Özerk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Födor Gagovuz'u kabulünde, Afganistan'a Barış Gücü'nün yerleştirilmesinin gündeme gelmesi üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Türkiye, Afganistan'da barışın belirli bir ölçüde sağlanmasından sonra oluşturulacak çok uluslu barış gücüne katkıda bulunabilir. Yeter ki, bu konu BM Güvenlik Konseyi kararı ölçüsü içerisinde olsun ve müttefiklerimizin de bu iş içerisinde bir bölümünün yer almış olması mümkün olsun.’’

Ankara'da dün Başbakan Ecevit başkanlığında yapılan toplantıda da, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in önerdiği ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Müslüman ülkelerden bir Barış Gücü oluşturulması fikri görüşüldü. Türkiye'nin başlattığı diplomatik atağın, askeri atakla perçinlenmesi gerektiğinin altı çizildi. Afganistan'ın siyasi sürecinde Ankara'nın önemli rol oynamasının kabul edilmesi halinde, bu teklife sıcak bakılacağı öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle