GeriGündem Türkiye bağlantısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye bağlantısı

Celalabad'daki eğitim kampında, El Kaide Örgütü’nün Türkiye bağlantıları olduğunu gösteren belgeler bulundu. Türkçe yazılan belgelerde, saldırıların nasıl yapılacağı çizimlerle anlatılıyor.

Afganistan'ın Celalabad Kenti'nde, Taliban'ın terk ettiği bir eğitim kampında, Türkçe belgeler ele geçti. Bu belgelerde, saldırı ve suikast teknikleri hakkında Türkçe yazılmış notlar bulundu.

Notlarda, motorsikletli bir suikastçının, bir araç içindeki hedefe nasıl saldıracağı çizimli ayrıntılarla anlatılıyor. Defterdeki yazılarda, ‘‘araç içindeki hedefe saldırı’’ başlığı altında yazılan bölümde, trafik ışıklarına dikkat edilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

ÖNDEN YA DA ARKADAN SALDIR

Araçtakinin istenen hedef olup olmadığına dikkat edilmesinin belirtildiği notlarda, diagram çizimiyle birlikte bir de uyarı bulunuyor:

‘‘Düşmana önden ya da arkadan saldırılmalı. Bu esnada cama göz atılmalı. Aksi takdirde kurşun sekebilir ve görev başarısızlıkla sonuçlanabilir.’

UÇUŞ VE NÜKLEER BELGELERİ

Kabil'de Taliban'ın terk ettiği iki evde ise uçuş-simalatörü bilgisayar programı, ABD'deki uçuş okullarının listesi, kimyasayal, biyolojik ve nükleer silahlarla ilgili belgeler bulundu.

Çok sayıda silahın ele geçirildiği binalardan birinde İslam ülkelerinin işaretlenmiş olduğu bir harita bulundu. Türkiye, Müslüman ülkelerin dışında bırakılmıştı.

Arabistan'daki ABD üslerinin üzerine ise ‘haçlıların işgali altında’ yazılmıştı. Kabil'de Kuzey İttifakı girmeden, Çeçen, Özbek ve Orta Asyalıların yaşadığı bir evde ise parçalanmış Türkçe gazeteler bulundu. Bu belgelerle, El Kaide Örgütü'nün Türkiye bağlantısı veya Türkçe konuşan yandaşları olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle