Gündem Haberleri

  Türkiye ‘Avrupa dışı’ ülke

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  26.01.2002 - 02:09 | Son Güncelleme:

  AB'nin geleceğini şekillendirecek olan AB Konvansiyonu'nun başkanlığına seçilen Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing, bu göreve seçileceğinin belirlenmesinden sonra bile, Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığını söyledi. Bu sözler AB çevrelerinde büyük şaşkınlık yarattı.

  Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından olan ve AB'nin geleceğini şekillendirecek AB Konvansiyonu'nun başkanlığına seçilen Valery Giscard d'Estaing, Türkiye'yi ‘‘Avrupa dışı ülke’’ olarak tanımladı. Daha önce defalarca Türkiye'nin Avrupalılığını verdiği demeçler ve yaptığı konuşmalarla sorgulayan Giscard d'Estaing, Konvansiyonun başına geçeceği belli olduktan sonra yaptığı bir konuşmada da aynı görüşlerini yineledi.

  Kasım ayı içinde Avrupa Parlamentosu'nun Hukuk İşleri ve Anayasa Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, AB'nin genişlemesi tehlikesine karşı dikkatleri çekti ve özellikle ‘‘Topluluğun Avrupa dışı ülkelere, örneğin; Türkiye, Ukrayna ve Magrip ülkelerine doğru uzanmasının muhtemel etkilerini ve tehlikelerini de değerlendirmeliyiz’’ ifadesini kullandı.

  GÖREVİYLE BAĞDAŞMIYOR

  1963'ten beri, AB ile ortaklık anlaşması bulunan, daha sonra çeşitli defalar AB üyesi olabileceği teyit edilen Türkiye ile ilgili ‘‘Avrupa dışı ülke’’ sıfatını kullanan Valery Giscard d'Estaing'in, yaptığı görevle bu düşüncelerinin bağdaşmadığı yorumları yapıldı. Türkiye'nin ‘‘Avrupalı ülke olma’’ özelliğinin hala tartışılıyor olması ve özellikle de AB'nin geleceğini belirleyecek olan Konvansiyonun başında görev yapan bir kişinin bu hususu gündeme getirmesi, AB çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandı.

  Mart'tan itibaren çalışmalarına başlayacak olan AB Konvansiyonu'nun 12 kişilik Başkanlık Divanı olacak ve başında da Türkiye'yi Avrupalı olarak görmeyen Fransız siyasetçi Valery Giscard d'Estaing yer alacak. Üye ve aday ülkelerden de temsilcilerin yer alacağı AB Konvansiyonu'nun temsilci sayısı 100'ü geçecek. Türkiye'den de bir hükümet yetkilisi ve iki parlamenter görev yapacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı