Gündem Haberleri

  Türkiye, Avrupa’da 4 lider ülkeden biri olacak

  Ayşegül AKYARLI GÜVEN
  15.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin baş ekonomi danışmanı Jacques Attali, geleceğinde mutlaka tam üyelik bulunan Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) lideri konumundaki 4 ülkeden birisi olacağını söyledi.

  İleride dünyada 9 milyar kişinin yaşayacağını ve AB’nin de bu nüfusun 400 milyonuna sahip 35 ülkeden oluşacağına dikkat çeken Attali, "Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa’nın Avrupa’nın geleceği için birlikte çalışması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’nın küresel liderliği dediğimizde bu dört ana ulus bizim için çok önemli" dedi.

  Avrupa için önemli koz

  Avrupa’nın çok net bir sınırı olmadığına ve Avrupa tarihine bakıldığında önemli bir kısmının Türkiye’nin kapladığı topraklarda geçtiğini belirten Attali, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye, Avrupa için çok önemli bir koz. Türkiye’nin mutlaka Avrupa’ya dahil olması lazım. Avrupa’nın büyümesi, sınırlarının daha istikrarlı olması ve Orta Doğu’ya ulaşabilmesi için Türkiye gibi bir ülkenin bugün ile yarın arasında bir aracı olması gerekiyor."

  İslam yaşamın parçası

  Yürekli tarafından düzenlenen TheBox konferansı için Türkiye’ye gelen Attali, Avrupa’da İslamın da yaşamın bir gerçeği olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Avrupa’yı Müslümanlık boyutu olmadan açıklamak çok zor. İslamiyet, Avrupa’daki kültürün bir parçası. Avrupa kültürünün çok önemli bir parçası olan Truva da Türkiye’nin sınırları içinde. Avrupa için Türkiye’nin tam üye kabul edilmesi büyük önem taşıyor."

  AB ile geri dönülmez olur

  Türkiye perspektifinden bakıldığında, demokrasinin, piyasa ekonomisinin, insan haklarının istikrarlı bir hale gelmesi için AB üyeliğinin önemli olduğunu söyleyen Attali, şunları kaydetti: "Türkiye’nin bu reformları yapmak için AB’ye tam üye olması gerekiyor. Türkiye tam üye olmasa bile bu reformlara ihtiyacı var. Ancak, AB üyeliği gerçekleştirilirse bunları istikrarlı ve geri döndürülemez bir şekilde hayata geçirilecektir."

  Başka birlik aramayın

  Türkiye’nin Avrupa dışında bir oluşuma gitmesinin hata olacağını belirten, Attali bu durumu da şu şekilde açıkladı: "Elbette, Türkiye, ’Ben bağımsız bir ülkeyim. Hem Avrupa’nın hem benimle aynı dili konuşan pek çok ülkenin bulunduğu Asya’nın parçasıyım. Asya ile birleşebilirim’ diyebilir. Ama bence bu büyük hata olur. Çünkü bu Türkiye’yi zorlu bir dünyanın içine çeker. Bence, Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşarak Kafkas ve Orta Asya ülkelerine liderlik edebileceği ve bu ülkeler arasında gerçek birlik kurabileceğini düşünmesi hata olur."

  Sadece Türkiye’nin nüfusu artacak

  DÜNYANIN önümüzdeki yıllarda büyük demografik değişimler yaşayacağını vurgulayan Jackues Attali, Avrupa’nın dünya nüfusundaki payı azalırken bu kıtada nüfusun artacağı tek ülkenin Türkiye olacağını belirterek şunları söyledi: "Şu anda 150 milyon kişi doğdukları ülkeden başka bir ülkede yaşıyor. 30 yıl içinde bu rakamın 1.5 milyara ulaşması bekleniyor. Artık insanlar daha uzun yaşıyor. Başta Avrupa olmak üzere bazı ülkelerde doğurganlık çok düşük. Şu anda 2.5 milyar kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu rakam 20 yıl içinde 3.4 milyara, 2045’te ise 4.5 milyara çıkacak. Bu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de önemli sorunlara kaynaklık edecek."

  ’3 çocuk’ önerisine şartlı destek verdi

  GENÇ nüfuslu bir ülkenin yaşlı nüfusun daha yoğun olduğu bir ülkeden çok daha iyi durumda olacağına dikkat çeken Jackques Attali, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ’En az 3 çocuk’ önerisi ise şartlı olarak destekledi. Kendisinin de ailelerin en az iki çocuk sahibi olması taraftarı olduğuna dikkat çeken Attali, "Ancak, eğer ülkenin kaynağı yoksa fazla nüfus büyük bir tehlikeye de dönüşebilir. O nedenle bir ülkenin böyle bir nüfus patlamasından önce kaynaklarını göz önünde tutması gerekir" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı