GeriGündem Türkiye, Arap ülkeleri için demokratik model olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Arap ülkeleri için demokratik model olabilir

Washington’daki American University’nin öğretim üyelerinden Frankie Martin, Türkiye’nin Arap dünyası için demokrasi modeli oluşturabileceğini ifade ettiği bir makale kaleme aldı.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

 

Mısır’ın eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesi, kafalarda onun ardından nasıl bir hükümetin kurulacağı yönünde soru işaretleri oluşturdu. Mübarek’in görevini bırakmasının ardından, ABD Başkanı Barack Obama, Mısır halkını “evrensel haklarını” talep ettiği için övdü ve desteklediğini belirtti. Başkan’ın konuşması, ABD’nin temel inançlarına paralel bir mesaj verse de Washington Mısır’ın otoriter hükümetine de destek verdiği için kafaların karışmasına neden oldu.    

 

Bakıldığında Arapların ABD yerine, modern, demokratik ve çoğulcu amaçları besleyen komşuları Türkiye’ye daha fazla ilgi gösterdiği görülüyor. ABD, Türkiye’nin bölgede artan rolünü bir mücadele değil, aksine fırsat olarak görmeli. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’e yakın bir ekonomik büyüme hızı yakalayan Türkiye,  Batı ile Müslüman dünyası arasında da önemli bir köprü görevi görüyor.

 

MODERN İSLAM MODELİ

Türkiye’nin yükselişi modern İslam’ın ortaya çıkışının işaretini veriyor. Modern İslam, Batı düşüncesini de içine katan, bilgiyi takip eden diğer inanç sistemlerini de içeriyor. Bu gelişim, tarihte İslami kültür ve eğitim başarısının doruk noktasını işaret ediyor.

 

Sömürgecilik ve sonrasında yaşanan kriz ve şoklar, birçok Müslüman’ı, Batı’nın desteklediği yolsuz bir diktatör ya da yabancı ülkelerin baskısı altındaki toplumlarını dini yaklaşımla koruyabileceklerini düşünen İslamcı kişiler arasında seçim yapmak zorunda olduklarına inandırdı. Türkiye bu iddiayı reddetti. İslami köklere sahip partilerin rekabet edebildiği laik bir demokrasi oluşturmayı başardı. Arap protestoculara ilham veren, bu İslami model oldu.

 

İSRAİL İLE İLİŞKİLER DÜZELEBİLİR

Türk modelinin kucaklamak ve desteklemek adına, ABD İslam hakkındaki derin paranoyası ve korkusunu yenmek zorunda. Bazıları, AK Parti’nin görünmez bir “İslamcılığı” temsil ettiği endişesini yaşıyor.

 

Gazze filosu baskını nedeniyle Türkiye’nin kendilerini kınamasından dolayı kızgın olan İsrailliler de aynı düşünceleri besliyor. Ancak filo baskınının çözümlenmesi ve Filistin’le barış sürecinin başlaması sağlanırsa, iki ülke eski işbirliği günlerine dönebilir. Türkiye Müslüman dünyasında nüfuz kazandıkça, diğer ülkelerde Türkiye’nin İsrail’e yönelik politikasını kendileri için bir model olarak görebilir. Ancak hiçbir model kusursuz değil ve Türkiye’nin de kendi sorunları var.

 

ABD olsun olmasın, Ortadoğu’da, tüm Müslüman dünyasını kaplayan yeni bir dönem başlıyor. ABD, demokratik, modern İslam’ı destekleyerek kendisini sıkı bir şekilde bu resmin doğru yerine yerleştirebilir. Bu şekilde, ABD milyonlarca Müslüman’ın ve kendi arzularına doğru cevabı verecektir.

 

Bu yazı, "Turkey can model democracy for the Arab world" başlıklı makaleden derlenmiştir. 

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle