GeriGündem Türkiye Arap dünyasından hiç kopmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Arap dünyasından hiç kopmadı

Türkiye Arap dünyasından hiç kopmadı
refid:15116094 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan'ın El Şark El Avsat gazetesinde Abdülaziz bin Osman imzasıyla yayımlanan makalede, Türkiye'nin Arap dünyasıyla onlarca yıldan beri yakın bağları bulunduğu ve bu bağların hiç kopmadığı belirtildi.

Anadolu Ajansının haberine göre, Körfez Araştırma Merkezi Başkanı Osman, makalesinde "Türkiye'nin Ortadoğu’daki ilgisi tarihi bir ilgidir. Türkiye batıya uzak olmadığı gibi Arap ülkelerine de uzak değildir" yorumunda bulundu.

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin karşılıklı olarak gelişmesinin iki tarafın da yararına olduğu savunulan Osman, Araplar ve Türklerin bölgesel çıkar nedeniyle bugün birbirlerine daha çok yaklaştığı ifade etti.

Dört asır boyunca iç içe yaşayan Arapların ve Türklerin güçlü tarihi bağlara sahip olduğu belirten Osman, 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyetinin yönünü batıya çevirdiği süreçte, Araplarla olan bağını koparmadığını vurguladı.

TÜRKİYE EN BÜYÜK İLGİYİ ARAPLARDAN GÖRDÜ
Osman "80 yıl boyunca batıdan görmediği ilgiyi birkaç sene içerisinde Araplardan görmesi, Türkiye'nin yönünü tekrar doğuya çevirmesine neden oldu" derken, bu yönelimin ne ideolojik ne de mezhepsel çıkara dayanmadığını belirtti.

Türk ekonomisinin İslam ülkeleri arasında birinci sırada, dünyada ise 16'ıncı sırada yer aldığı anımsatılan Osman, Türkiye'nin Arap devletleriyle 2008 yılındaki ticaret hacminin 40 milyar dolar civarında olduğuna dikkat çekerek, Ankara'nın Arap ülkeleriyle askeri ilişkilerini değil ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade etti.

Türkiye'nin ekonomik ve siyasi ilişkiler haricinde Ortadoğu’da herhangi bir hedefinin olmadığı belirten yazar, "Türkiye'nin Arap dünyasıyla iyi ilişkiler kurmasını istemeyenler, Türkiye'yi içeride ve dışarıda her geçen gün rahatsız etmeye başladı" yorumunda bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle