Gündem Haberleri

  Türkiye Arap dünyasına model olabilir

  Financial Times
  08.02.2011 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin Arap dünyasının özgürleşmesine yardım etmesi gerektiğini savunan Financial Times, Türkiye'yi örnek gösterdi.

   Türkiye Arap dünyasına model olabilir

   

  Gazete, 'Avrupalıların Arap tarihiyle randevusu' başlıklı başyazısında Avrupa Birliği'nin Arap dünyasına özgürleşme hareketlerine soğuk savaş Polonya ve Macaristan gibi ülkelerdekine benzer şekilde yardım etmesi gerektiğini belirtiyor.

   

  Yazıda, 'Özgürlüğe giden yolda sıklıkla sevimsiz sapmalar olur. Aşırı milliyetçilik, ekonomik sıkıntılar, sınır çatışmaları ve hatta iç savaş. Ama Avrupa, bu yolun sonunda yatan ödülü gözden kaçırmamalı. Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yönetimlerin halklarına en sonunda saygıyla davrandığı komşularla çok daha güven dolu ve yapıcı bir ilişki.' ifadeleri yer alıyor.  

   

  'Türkiye gelişen demokrasi'

  Financial Times, bu anlamda Türkiye'nin model olabileceğini söylüyor. Türkiye'yi 'siyasi ve ekonomik çağdaşlaşma hız kazandıkça, ılımlı İslamcı bir hükümetin ortaya çıktığı gelişen bir demokrasi ve değerli bir bölgesel ortak' olarak tanımlayan gazete şöyle devam ediyor;

   

  'Belli bazı Avrupa Birliği hükümetlerinin Türkiye'ye tam üyelik verilmesini reddetmesi aptallık mı, yoksa mantıklı bir gerçekçilik mi, bu tartışılabilir. Ancak Tunus ve Mısır gibi girişimci bir orta sınıfa sahip Arap ülkelerinin, Avrupa'nın yardımıyla Türk tipi bir siyasi çoğulculuk ve ekonomik gelişme yönünde evrim geçirmesi kesinlikle imkansız değil.'

   

   

   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı