Gündem Haberleri

  Türkiye, Anuga’ya ’partner ülke’ oldu

  Hürriyet Haber
  14.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Nisan’da gerçekleştirilen dev sanayi şovu Hannover Messe’den sonra, bu kez yine İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimleriyle, dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı ANUGA’ya da 2009 yılında "Partner Ülke" olmayı başardı.

  İTO’dan yapılan açıklamaya göre Türkiye ile "Ortak Ülke Protokolü" önümüzdeki günlerde imzalanacak. Almanya’nın Köln kentinde her iki yılda bir düzenlenen ANUGA Dünya Gıda Fuarı, Köln’de başladı. Fuar 17 Ekim’e kadar sürecek. Fuarın Türkiye ulusal katılımını İstanbul Ticaret Odası organize ediyor. İlk kez gerçekleştirilen uygulamayla; Haziran ayında yapılan belirlemede bu yılki ANUGA fuarının ortak ülkesi olarak Tayland seçilmişti. 2009 yılındaki organizasyonda ise Türkiye ortak ülke olarak yer alacak. İTO açıklamasında, Türkiye’nin, ANUGA 2009’da gıda ve içecek şirketlerinin en son inovasyon ürünlerini, gıda sanayiindeki büyüme potansiyelini ve dünyaca ünlü otantik lezzetlerini dünyaya ortak ülke ayrıcalığıyla sergileme imkanı bulacağı vurgulandı.

  ZİYARETTE GÜNDEME GELDİ: Türkiye’nin ANUGA Fuarı’na Ortak Ülke olması ilk kez 4 Haziran 2007’de Köln Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma’nın İTO’yu ziyaretinde gündeme gelmişti. Heyette yer alan Türk-Alman Ticaret Odası Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprechting de 2009 yılında Türkiye’nin ANUGA Fuarı Ortak Ülkesi olmasını istediklerini belirterek, "Türk yatırımcılar Almanya’da ekonomik hayatımızın bir parçası haline geldi" demişti. Köln’de dün başlayan ANUGA Dünya Gıda Fuarı’nda Türkiye’den 134 firma ve kuruluş stand açıyor. 2005 yılında bu sayı 108 olmuştu. Türkiye milli katılımının toplam sergi alanı büyüklüğü ise bu yıl 2005’e göre yaklaşık 500 metrekare artarak 3 bin 55 metrekareye ulaştı. İTO da fuarda çeşitli ortamlarda Türk kültürü, turizmi ve ekonomik gelişimiyle ilgili tanıtım faaliyetleri yürütüyor. Gıda ve en son gıda işleme teknolojisi şovu olan ANUGA Fuarı her iki yılda bir düzenleniyor. ANUGA 2007 dünya gıda pazarını etkileyen gıda sanayinin şu 10 kategorisini kapsıyor: Genel gıda ürünleri, içecekler, soğutulmuş ürünler ve balık, et ürünleri, dondurulmuş gıda, süt ürünleri, ekmek ve unlu mamuller ve sıcak içecekler, organik gıda, ikram teknik, perakende teknik.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı