Gündem Haberleri

  Türkiye akil ülke rolünde

  ANKARA
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin yeni dış politika vizyonuna ilişkin, “Yurtta sulh dünyada sulh ilkesini yüksek sesle tekrarlıyoruz. Çünkü Türkiye için biçtiğimiz rol, akil ülke rolüdür. Krizleri çıkmadan hisseden, doğru müdahalelerde bulunarak krizlere hassas ayar getiren bir ülke” dedi.

  Türkiye’nin yurtdışında görev yapan yaklaşık 180 büyükelçisini bir araya getiren “Vizyoner Diplomasi: Türkiye’nin Perspektifinden Küresel ve Bölgesel Düzen” temalı Üçüncü Büyükelçiler Konferansı’nın Ankara’daki ayağı dün başladı. Konferansın açılışında konuşan Davutoğlu, diplomatları itfaiye erlerine benzeterek, “Yangına müdahale edecek itfaiye eri değil yangının çıkmasını engelleyecek şehir planlayıcı diplomatlar istiyoruz. Eğer yeni bir düzen kurulacaksa o düzenin temel taşını atan ülkelerin başında geleceğiz. Buna hakkımız var, buna tecrübemiz var, buna gücümüz de yeter” dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

  Statik kalamayız

  Uluslararası ilişkilerde dünya sisteminin yeniden yapılandırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Sadece krizleri engelleyerek tepki veren diplomasiyle yetinemeyiz. Yetinmemiz, tarihin akışının gerisinde kalmış olmamız demektir. Dünya dinamik ve biz de dinamik bir dünyada statik kalamayız.

  Nükleerde yine rol

  Son bir yılın muhasebesini yaparsak, dünyaya Türkiye’nin isteklerinin mesajını verdik. Dünya kanaat önderlerine bu mesajı verebilen ülke isimleri sorulsa hepsi de Türkiye’yi yazacaktı. Birçok tartışma yaratmış olabilir ama nükleer krizin çözümünde etkin rol üstlendik. Gerekirse yine üstleneceğiz. Türkiye krizlere çözüm olacak tecrübeye sahiptir. 2008 yılında BM Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğinde 153 oy aldık, bugün tam üyelik için girsek bütün oyları alırız. Küresel alanda daha görünür olduk. Her tür kutuplaşmaya karşıyız. G-20’nin en çok konuşulan ve parlayan ülkesi olduk. Coğrafyamızı enerji ve ulaşım yollarının geçtiği verimli, düzen kurucu bir coğrafya olarak kullanmak istiyoruz.

  Eksen kayması desinler

  Biz parçalanmış ülkeleri bir araya getiren bir ülkeyiz ve bunu göstereceğiz. Türkiye küresel kültürün yapışkanı. Bize yerleştirilmek istenen aşağılık kompleksini yıkmak zorundayız. Bize dikilen elbiseleri dar gördüğümüzü dünyaya ilan etmeliyiz. İsterlerse de bu davranışımıza eksen kayması desinler. AB yürüyüşümüz devam edecek. Kimse ‘AB politikasını ihmal ettiniz’ diyemez. Bizi kimse AB-Kıbrıs açmazına sokmasın. İstemediğimiz bir tercihi kimse yaptıramaz. Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devlettir. Kimseye hükmetme düşkünü değildir.

  Özel ilgi

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantıya katılan eski dışişleri bakanları Yaşar Yakış ve Hikmet Çetin ile özel olarak ilgilendi ve samimi bir şekilde tokalaştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı