Gündem Haberleri

  Türkiye AİHM'de yine mahkum oldu

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 16:02 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) sonuçlandırılan "Özgür Ülke" davasında Türkiye, "dostane çözüm"ü tercih ederek 7 bin euro tutarında tazminat ödemeye kabul etti. Ancak yasa dışı örgüt davalarında DGM'lerin bağımsız ve tarafsız mahkemelerin olmadığı görüşünü tekraklayan AİHM, Türkiye'nin masraflar için ödeme yapmasını kararlaştırdı.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülen çeşitli davalar yine Türkiye aleyhine sonuçlandı. "Özgür Ülke" gazetesinde yayınlanan "Buca DGM'leri protesto ediyor" başlıklı yazısı nedeniyle 1995 yılında 11 ay hapis cezasına çarptırılan Nurettin Demirtaş'ın 1997 yılında yaptığı şikayet üzerine açılan davada Türkiye, "dostane çözüm"ü yeğledi.

  Varılan anlaşma çerçevesinde Türkiye, Demirtaş'a uğradığı zarar ve yapılan masraflardan dolayı 7 bin euro (yaklaşık 11.5 milyar lira) ödemeyi kabul etti.

  YAŞA DIŞI ÖRGÜTLER

  Bu arada, AİHM, yasa dışı silahlı örgüt üyeliği gerekçesiyle Türkiye'de mahkum olan dört kişinin şikayeti üzerine açılan davaları karara bağlarken DGM'lerin bağımsız ve tarafsız mahkemeler olmadığını, İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlal edildiğini bildirdi.

  TKP/ML-TİKKO üyeliği gerekçesiyle üçer yıl ve dokuzar aya  mahkum olan Ertan Özkan ve Fadime Özkan,  TİKB üyeliğinden ve molokof kokteyli atma eylemine karışmaktan toplam 18 yıl mahkumiyet alan Barış Gönülsen ile PKK'y'a yardımdan üç yıl ve dokuz ay cezasına çarpıtırılan Aydın Saçık'ın şikayetleri üzerine açılan davalar da sonuçlandı.

  Mahkeme, yapılan masraflar için Ertan Özkan ve Fadime Özkan'a 2'şer bin euro (toplam 6.6 milyar lıra), Aydın Saçık'a ise, bin 524 euro (2.5 milyar lira) ödenmesini kararlaştırdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı