Gündem Haberleri

  Türkiye Afganistan'daki savaşa hala mesafeli

  Planet
  04.12.2009 - 00:42 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama’nın NATO müttefiklerinden Afganistan’a daha fazla asker göndermelerini istemesinin ardından Vecdi Gönül’ün yaptığı açıklama yabancı basında da kendine yer buldu.

  AFP haber ajansı “Türkiye Afganistan savaşına hala mesafeli” yorumunu yaparken Türkiye’nin ülkeye muharip güç göndermeye karşı olduğunu hatırlattı.                

                        

  “Türkiye, Afganistan konusunda altyapının güçlendirilmesi ve ülkede yaşam koşullarının iyileştirilmesi ihtiyacına odaklanıyordu” ifadelerine yer verilen haberde Türkiye’nin 1 Kasım’da Kabil’deki ISAF’ın komutasını devraldığı ancak Avrupa’dan asker gönderen diğer ülkelerin aksine Türk askerlerinin çatışmalara katılmadığı belirtildi.

   

  Ankara’nın Müslüman’la Müslüman’ın savaşından kaçındığı belirtilen haberde ayrıca Türkiye’nin PKK ile mücadeleden yorgun olduğu için askerlerini savaştırmak istemediği belirtildi.

                     

  Associated Press haber ajansında da Türkiye’nin Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesi fikrini değerlendirmekte olduğu ancak Türk askerlerinin muharip güç olarak hizmet vermesinin söz konusu olmadığı bilgisi verildi.

                 

  Haberde NATO’nun tek Müslüman ülkesi olan Türkiye’nin ABD’ye kararlı bir destek verdiği ancak Türk askerlerinin çatışmalara katılmasının Afganistan’daki Müslümanları ve Müslüman dünyasının geri kalanını küstürmesinden çekindiği belirtildi.

   

  Türkiye’nin Müslüman olması dolayısıyla savaşa katılımının sembolik öneminin çok büyük olduğu ifade edildi. Zira ABD çoğunluğu Müslüman fakat laik Türkiye’nin Afganistan için bir model olmasını istiyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı