Gündem Haberleri

  Türkiye AB Gücü’nde kalacak

  Uğur ERGAN / ANKARA
  08.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE, şu anki AB dönem başkanı Danimarka taraf olmadığı için bir sonraki dönem başkanı Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 1 Ocak’tan itibaren sorumluluğunu üstlendiği Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) kapsamında kurulmuş AB Barış Gücü ile AB Adalet ve Polis Gücü’ne verdiği desteği çekmeyecek.

  Ancak Ankara, Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı’nın AGSP’ye taraf AB üyesi ve üye olmayan ülkelerin savunma bakanlarını toplantıya çağırması durumunda, bu toplantıya katılmayacağını Brüksel’e resmen bildirdi.

  Türkiye, AB barış ve polis güçlerinden çekilmemesine gerekçe olarak AGSP’nin sorumluluğu Rum Yönetimi’ne geçmiş olsa da, son geçerli kararı AB’nin Dış Politika ve Güvenlikten Sorumlu Yüksek Komiseri Catherine Ashton’ın verecek olmasını gösteriyor. Bu kapsamda Ankara, AGSP için AB’ye, “Muhatabımız Kıbrıs Rum Kesimi değil, AB sekreteryası dolayısıyla Ashton’dır” mesajını gönderdi.

  Komutanlar Rum değil

  Ankara’nın bir diğer gerekçesi de Bosna  Hersek’teki Barış Gücü komutanlığını Avusturya’nın, Kosova’daki AB Adalet ve Polis Gücü’nün komutanlığını da İsveç’in yürütmesi. Bu yüzden Türk subaylar Rumlarla temas etmeyecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı