GeriGündem Türkiye 100 adet alacaktı ABD uçuş yasağı koydu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  60
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye 100 adet alacaktı ABD uçuş yasağı koydu

Türkiye 100 adet alacaktı ABD uçuş yasağı koydu
refid:22746560 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE’nin 100 adet satın alacağı F-35 savaş uçağının motorunda ciddi bir kırık tespit edildi.ABD Savunma Bakanlığı, bir F-35’in motorundaki dişli parçasının kırık olduğunun anlaşılması üzerine 51 jetin uçuşlarını yasakladı.

ABD ordusu geliştirme çalışmaları devam eden F-35’leri test amacıyla kullanıyordu. Son yapılan Savunma Sanaayi İcra Komitesi toplantısında uçaktaki “teknik yetersizlikler” gerekçe gösterilerek Türkiye’nin alımı ertelenmişti.

EN PAHALI UÇAK

Dikey iniş kalkış yapabilen F-35, 400 milyar doları aşan proje maliyetiyle dünyanın en pahalı savaş uçağı kabul ediliyor. ABD, 2 bin 443 F-35 sipariş ederek, filosundaki F-16 ve F/A-18’lerin yerine kullanmayı planlıyor. Türkiye de F-35’lerle elindeki F-4 uçaklarının yerini değiştirmeyi planlıyor. F-35’in kritik parçaları TUSAŞ tarafından üretiliyor.

100 TANE ALACAĞIZ

Yetkililer, toplamda 100 uçaklık alımda bir değişiklik olmadığını ve Türkiye’nin de projeye katılımının devam ettiğini söyledi. Uçakların en erken 8 yıl sonra operasyonel göreve hazır hale gelmesi bekleniyor. ABD’nin birinci müşterisi ve destekçisi olduğu projede Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Birleşik Krallık programa katkıda bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle