Gündem Haberleri

  Türkçe'yi doğru kullanalım

  Hürriyet Haber
  13.05.2010 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en büyük kültürel zenginlik olan Türkçe'nin canlı tutulması, geliştirilmesi gerektiğini belirterek, günlük hayatta Türkçenin doğru kullanılmasına özen gösterilmesini istedi.

  Başbakan Erdoğan, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, millet olarak varoluşun en önemli dayanaklarından biri olan dilin, kültürel değerlerin ve milli hafızanın nesilden nesile taşınmasında vazgeçilmez bir işlevi olduğunu belirtti.

  Milletçe birlik ve beraberliğin, bu topraklarda hayat bulan kültür ve medeniyet mirasının üzerinde yükseldiği temellerden birinin de dil olduğuna dikkati çeken Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

  “Dilimizi geliştirerek muhafaza etmek, millet olarak geleceğimizi de muhafaza etmektir. Türkçemizin, zenginlik ve yaygınlığıyla dünyanın önde gelen dilleri arasında yer almasında, yüzyıllar önce Anadolu'da başlatılan dil seferberliği ile Türkçenin resmi dil olarak ilan edilmesinin büyük payı vardır.

  Bilge şair ve gönül erlerinden Yunus Emre de kullandığı yalın ve etkili Türkçe ile dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Dünya düşünce ve edebiyat tarihinde de önemli bir yere sahip olan Yunus Emre'nin, sevgi ve dostluk felsefesini geleceğe taşıdığı eserleri, dilimizin başlıca ilham kaynaklarındandır.

  Bizler de, kaynaklarımızdan kopmadan en büyük kültürel zenginliğimiz olan dilimizi canlı tutmalı, geliştirmeli, günlük hayatımızda Türkçeyi doğru kullanmaya özen göstermeliyiz.

  Şüphesiz, bu konuda görsel ve yazılı medyamıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyaset, düşünce ve sanat adamlarımıza da büyük sorumluluklar düşmektedir. Unutmamalıyız ki dilimizin zenginliği, milletimizin düşünce ve kültür derinliğini ortaya koyar.

  Türkçemizi yozlaştıran, kelime dağarcığımızı, dolayısıyla zihin dünyamızı sınırlandıran yanlış kullanımlara karşı gereken hassasiyeti her zaman, hep birlikte göstermeliyiz.

  İnanıyorum ki millet olarak, dilimizi bundan sonra da canlı tutarak zenginleştirecek, tarihi tecrübemizin ortaya çıkardığı kelime hazinemizi de milli bir servet olarak korumaya devam edeceğiz.

  Bu düşüncelerle, Türk Dil Bayramı'nı kutluyor, büyük şair ve gönül erlerinden Yunus Emre'yi rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı