Gündem Haberleri

  Türkçe konuşan ülkelerin modelleri yarışıyor

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 14:34 | Son Güncelleme:

  Türkçe Konuşan Ülkeler Best Model yarışması bu akşam Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılıyor. Yarışmaya Türk pop müziğinin "süper starı" Ajda Pekkan ile Ege de şarkılarıyla renk katacak. Gecede Kültür Bakanlığı Mehter Takımı'nın da bir gösterisi yeralıyor.

  Bakü Cumhuriyet Sarayı'nda düzenlenecek yarışmaya, evsahibi ülke Azerbaycan'ın yanı sıra Türkiye, KKTC, Tataristan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile İpek Gürcistan'dan yarışmacılar katılıyor. Azerbaycan ve Türkiye Kültür Bakanlıkları'nın da katkılarıyla  düzenlenen organizasyon çerçevesinde,  Kültür Bakanlığı'nın 28 kişilik mehter takımının da bir gösteri sunması planlanıyor.


  Yarışmada, 5 ülkenin 9 modacısının koleksiyonları mankenler tarafından sunulacak. Türkiye'den Faruk Saraç'ın padişah kıyafetleri, Cem İpekçi'nin cariye kıyafetleri defilesi yapılacak.  

  Yarışmaya ayrıca, aralarında Ajda Pekkan ve Ege'nin de bulunduğu 2 ülkeden 5 sanatçı ve evsahibi ülkenin tanınmış sanatçıları katılacak.  
       
  AJDA: "AZERİ TÜRKÜLER SÖYLEMEK İSTİYORUM"  
       
  Türkçe Konuşan Ülkeler Best Model Yarışması için Bakü'ye giden Ajda Pekkan, Azeri müziğini çok sevdiğini belirterek, bundan sonraki albümlerinde mutlaka Azeri türkülerinin de yer almasını istediğini söyledi.

  Yeni albüm çalışmalarında Azeri türkülerine mutlaka yer vermek istediğini ifade eden Pekkan, 2002 yılı içinde Azerbaycan Kültür Bakanı Polad Bülbüloğlu, sanatçı Ege ve kendisinin, Okan Tapan tarafından hazırlanan plakta buluşacaklarını ve bu konuda yürütülen ortak çalışmaları olduğunu söyledi. 
   
  Sanat ve özel yaşamıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pekkan, beste yapıp yapmadığının sorulması üzerine,   "Benim için beste yapmak çok zor. Ben yorumcuyum ve sanatçıyım, bana gelen besteleri en güzel şekilde yorumlamak benim işim. Azeri bestekarlar ile de diyaloglara ihtiyaç var. Azeri parçalara bayılıyorum. Besteler gelsin seve seve değerlendiririm" dedi.

  Pekkan, Türkiye'de yabancı parçaları Türkçe'ye uyarlayan ilk sanatçının kendisi olduğunu da belirterek, "Modayı çok seven ve sosyal faaliyetleri fazla olan birisiyim. Ajda Pekkan`ı tek başına temsil etmek kolay değil, ama ben bunu yapıyorum. Bugüne kadar benim tarzımda olup da benim ölçülerime yetişen olmadı" diye konuştu. 
   
  Pekkan, bir gazetecinin, estetik ameliyatlar hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine, "Estetik, sesimi daha da güzelleştiriyor. Sesimin güzelliğiyle ve görüntümle buradayım. Estetiği, saçınızın modelini ve kıyafetinizi değiştirmek gibi yorumlayın. Estetik yaptıran tek ben değilim" dedi.

  Basın toplantısına katılan pop müziği sanatçısı Ege de, Azeri parçalarını severek dinlediğini ve bunlara Türkiye'de büyük ilgi duyulduğunu belirterek, bu konuda her zaman çalışma içinde olacaklarını söyledi.
    
  Ege, Türkiye'de müzik endüstrisinin henüz tam olarak oluşmadığını ve müzik savaşı yaşandığını belirterek, "Her yıl 400 ayrı sanatçıyeni albüm çıkartıyor" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı