GeriGündem Türkçe bilen Yunan bakanın ilk icraatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkçe bilen Yunan bakanın ilk icraatı

Türkçe bilen Yunan bakanın ilk icraatı
refid:20584821 ilişkili resim dosyası

YUNANİSTAN’daki geçici seçim hükümetinin Savunma Bakanı emekli general Frangos Frangulis’in ilk icraatı orman yangınlarının söndürülmesi için kiralanacak helikopter ihalesinin bir Türk firmasına verilmesini önlemek oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanı iken Meriç’te Türk-Yunan hududu boyunca bir bölümü tamamlanan 120 kilometrelik dev hendek projesinin yaratıcı olan Frangulis, Savunma bakanı olmasından 24 saat bile geçmeden yangın söndürme helikopterleri ihalesinden sorumlu yeni Kamu Düzeni Bakanı Lefteris İkonumu’yu aradı. Gümülcineli olan Türkçe bilen Frangulis, ciddi güvenlik sorunu bulunduğundan, Türk çıkarlarına çalışan helikopterlerin Yunanistan üzerinde uçmamaları gerektiğini söyledi. İkonomu, Savunma Bakanı’ndan çekincelerini yazılı olarak göndermesini istedi.

Yunanistan, geçen yıllardaki ihalelere fesat karıştığı gerekçesiyle bu yıl kiralayacağı 12 helikopterin ihalesini Nato kuruluşu NAMSA’nın yapmasını istemişti.  NAMSA ihale sonucu 5 helikopterin Rus, 7 helikopterin de bir Türk firmasından kiralanmasını önerdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle