Gündem Haberleri

  Türkan Saylan mezarı başında anıldı

  Murat DELİKLİTAŞ / İSTANBUL (DHA)
  19.05.2010 - 13:18 | Son Güncelleme:

  GEÇTİĞİMİZ yıl kanserden hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu ve onursal başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Zincirlikuyu'daki mezarı başında anıldı.

  Anma törenine, Prof. Dr. Saylan'ın çocukları Çınar ve Çağatay Örge, ÇYDD üyeleri, ÇYDD bursuyla okuyan öğrenciler ve sevenleri katıldı. Saylan'ın cenaze namazını kıldıran emekli müftü İhsan Özkes, en sevdiği çiçek olan papatyalarla süslü mezarı başında Kuran-ı Kerim okurken, Prof. Dr. Türkan Saylan'ı ölümünden sonra da unutmayanlar mezarı başına, kır çiçekleri bıraktı.

  Anma töreninde bir konuşma yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Saylan’ın toplumsal sorunlara çözüm arayan bir kadın olduğunu ifade ederek, "Saygıyla kendisini anıyoruz. Toplumdaki görevlerini tamamlayarak aramızdan ayrıldı. Işığı bol olsun. O tüm zorluklara rağmen yılmayan bir toplum lideriydi. Demokratik, özerk üniversiteler ve laik bir cumhuriyet için mücadele verdi. İftiralarla yılmadı. Çünkü o gücünü Atatürk ilkelerinden aldı” dedi.

  TAKİBATA MAHAL YOKTUR AÇIKLAMASI BEKLİYORUZ

  Ergenekon operasyonları kapsamında geçtiğimiz yıl Prof. Dr. Saylan'ın evinin ve ÇYDD merkezinin polis tarafından basıldığını ve arandığını hatırlatan Çelikel, “Hakkında iftiralar ve yalanlar oldu ama dava açılmadı. Derneğimizi basmalarının ardından bir yıl geçti. O'nu darbecilikle suçlayanlar, O'nun ‘Ergenekoncu’ olduğunu bulsalardı, suçlarlardı. 20 bin dosyaya el konuldu, o kadar dosya içinde bir şey bulsalardı, dava açarlardı. Şimdi savcılarımızdan ve Adalet Bakanlığı'ndan ‘takibata mahal yoktur’ açıklamasını bekliyoruz. Yoksa Türkan Saylan ve ÇYDD şaibe altındadır. Bazı internet sitelerinde hakkımızda yine yalanlar var. Şaibe altında bırakılıyoruz. Şaibe altında kalmak istemiyoruz" dedi.

  HAYATI TİYATRO OYUNU OLACAK

  Prof. Dr. Türkan Saylan'ın hayatının anlatıldığı, Ayşe Kulin'in ‘Tek ve Tek Başına Türkan Saylan’ adlı eserinin tiyatro oyunu haline getirileceğini söyleyen tiyatro sanatçısı Dilek Türker, Saylan’ın daima Cumhuriyet temelleri için savaştığını söyledi. Türker, "Savaşan bir askerdi. Bize hep ışık oldu. Ben de bir tiyatro oyuncusu olarak onu anlatma ihtiyacı duydum. Nasıl Atatürk anlatılıyorsa, bilim insanlarının da anlatılması lazım. Ayşe Kulin’in ‘Tek ve Tek başına Türkan Saylan’ adlı eserinden tiyatro oyunu düzenliyoruz. Onda Türkan Saylan’ı canlandıracağım. Zor bir rol ama oynayacağım" dedi.

  ÇYDD başkan yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, konuşmaların ardından taziyeleri kabul ederken, ÇYDD Gençlik Kurultayı nedeniyle Türkiye'nin değişik illerinden gelen ÇYDD bursuyla okuyan öğrenciler de Saylan'ın mezarına çiçek koyarak dua okudu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı