Gündem Haberleri

  Türk zarafeti

  Mihrişah SAFA / LONDRA
  25.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Londra'da yaşayan sanat uzmanı Gül Coşkun'un evi İngiltere'nin bir numaralı dekorasyon dergisi House and Garden'a kapak oldu. Gül Coşkun'un evi, duvarları süsleyen Pablo Picasso, Henri Matisse imzalı tablolarla ve daha başka sanat eserleriyle bir galeriyi andırıyor. House and Garden Dergisi, ünlü müzayede salonu ‘‘Sotheby's’’de sanat dalında master yapan 35 yaşındaki Gül Coşkun'un evini ‘‘olağanüstü’’ diye tanımlayarak tam 8 sayfada işledi.

  Coşkun'un birbirinden değerli sanat eserleriyle donanmış evi, kentin en şık semtlerinden Knightsbridge'de bulunuyor. Gül Coşkun, sanatın canlı ve yaşanan bir ortama ait olduğuna inandığı için, üç katlı evini galeriye çevirdiğini belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Sanat, benim için en büyük tutku haline gelmişti. Sanat uğruna Japonca dahil, beş lisan öğrendim. Sotheby's'de masterımı yaptım. Bir süre ünlü ev tasarımcısı Nick Haslam'ın yanında çalıştım. Daha sonra sanat eserleri alıp satmaya başladım. Evim, Picasso, Matisse, Jim Dine, Salvador Dali, Andy Warhol, Giacometti, David Hockney'in eserleriyle dolu. Galerim için çok yer gezdim. Bu arada kendime ev de arıyordum. 1840 yılında yapılan bu evi görünce ikisini birden bulduğuma karar verdim.’’

  HALININ MERKEZİ

  Öte yandan ABD'de yayınlanan ‘‘Art & Antiquies’’ Dergisi, Türk halılarına 8 sayfa ayırdı. Dergide, Anadolu'nun dünyanın bir numaralı halı merkezi olduğu kaydedilerek halılardaki berrak renklerin ve dolu dolu madalyon desenlerinin ünlü Avrupalı ressamları etkilediği ve onların resimlerinde ölümsüzleştiği belirtildi. Hereke ve ipek halılarının kalitesinin Osmanlı devrindeki kaliteyi günümüzde de sürdürdüğü ifade edildi. Anadolu halılarının yapıldıkları bölgeye göre renk ve motif özelliklerinin olduğu belirtilen yazıda, Washington'daki Tekstil Müzesi yetkilisi Carol Bier ile halı uzmanı Seyfullah Türkkan ve sanatçı Belkıs Balpınar'ın açıklamalarına yer verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı