Gündem Haberleri

  Türk yetkiliden Lübnan gazetesine önemli itiraf

  Hürriyet Planet
  23.08.2012 - 10:34 | Son Güncelleme:

  Bir Türk yetkili, Lübnan’da kaçırılan Türk vatandaşlarının kaderinin Suriye’de kaçırılan 11 Lübnanlı hacıya bağlı olduğunu söyledi. Lübnan’ın Daily Star gazetesine konuşan Türk yetkili, “Lübnan’da kaçırılan Türklerin kaderi fiiliyatta Suriye’deki Lübnanlıların kaderine bağlıdır” derken Ankara’nın üç ay önce başlayan krizi sonlandırmak için oynadığı role işaret etti.

  Adının açıklanmasını istemeyen yetkili ayrıca MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Suriye’deki Lübnanlı rehinelerin serbest bırakılması için yürütülen müzakerelere doğrudan katıldığını da belirtti.

   

  Yetkili, Fidan’ın Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şarbel ve Genel Güvenlik Direktörü General Abbas İbrahim’e Suriye’de kaçırılan Lübnanlıların durumlarıyla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

   

  Şarbel ayrıca geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’ye gelerek bilgi almıştı. Suriye’deki Lübnanlıların geçtiğimiz hafta Azaz şehrini hedef alan bombardımanda hayatını kaybettiği bildirilmişti. Aynı gün Türk işadamı Aydın Tufan Tekin de Beyrut’ta Mikdat aşireti tarafından kaçırılmıştı.

   

  ÖZGÜR SURİYE ORDUSU LİDERİ YALANLADI
  Özgür Suriye Ordusu lideri Albay Riyad el Esad ise Mikdat ailesinin herhangi bir üyesini rehin tuttukları haberlerini reddetti. Kuveyt’in el Rai gazetesine konuşan el Esad, “Bu Suriye rejiminin Lübnan’da huzursuzluk ve istikrarsızlık yaratma oyunlarından biri” dedi.

   

  Daily Star’a konuşan Türk yetkili ise el Esad’ın açıklamalarıyla ilgili olarak, “Özgür Suriye Ordusu kaçırmada parmağı olduğunu reddettikten sonra top şimdi Mikdat ailesinde” dedi.

   

  Diğer yandan, Türkiye Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada 11 Lübnanlı hacı ile Beyrut’ta kaçırılan iki Türk vatandaşının olaylarının birbirine karıştırılmaması gerektiği, Türk yetkililerin hacıların serbest bırakılması için çalıştığı ifade edildi.

   

  Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “11 Lübnanlı hacı vakası bizim için çok önemli ve bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı