Gündem Haberleri

  Türk, yaşadığı dehşeti anlattı

  hurriyet.com.tr
  29.04.2009 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Bilkent Üniversite'sinde uğradığı saldırıyı anlattı.

  - Arkadaki patlamanın ardından eylemcinin yaralandığını gördüm. Ambulans çağıralım dedim sonradan anladığımıza göre fünyeyi ve suikast silahlarını beline bir kuşak gibi sardığı için karnında bir çizik varmış. Şişmanca bir hanım olarak görmüştüm ama zayıfça bir hanımmış. Başka bir hukuk fakültesinin öğrencisi Daha önce benzeri eylemlerde bulunmuş.

  - Bildiğiniz gibi ben 3,5 yıl Adalet Bakanlığı yaptım. Adalet Bakanlığı döneminde yapılan önemli reformlardan biri cezaevleriyle ilgiliydi. Daha önce terör örgütleri cezaevlerini istediği gibi kullanabiliyordu. Göreve başladığımda önümdeki en önemli sorun cezaevlerinin ıslahıydı. Benden F tipi cezaevleri inşa edilmişti. Bunları hizmete açmayı planlıyorduk. Tecritle suçlandık ve ekim ayından itibaren ölüm oruçları ve çeşitli eylemler başladı.

  - Çeşitli sivil toplum temsilcileri hatta bazı önemli yazarlar bile bu eylemlerin sona ermesi için girişimde bulundu.

  - Hem bu cezaevlerinin kaldırılmasını hem de Marksist Leninist bir düzen kurulması için isteklerde bulunmuşlardı. Kabul edilmesi imkansızdı.

  - Ölüm oruçlarının 60’ıncı gününe yaklaştığında Tabipler Birliği ölümlerin başlayacağı uyarısında bulundu. Bu noktada sona erdirilmesi için yeni girişimler başlatıldı.

  - Hatta ben F tipi cezaevlerinin ertelenebileceği açıklamasında bulundum.

  - Sonra müdahalede bulunuldu. Hem jandarma hem de eylemciler hayatını kaybetti. Üzüntüm o zaman da şimdi de sürüyor. Ancak bu olayların ardından terör örgütleri intikam planı yaptı. İstihbarat raporlarına göre daha önce silahlı suikast girişimleri oldu. Ancak sonuç alınamadı. Bugünkü saldırı ise bana fiziki olarak en yakına gelen saldırıdır.

  - 2002 yılında Kartal Cezaevi’nde gazetecileri gezdirirken yaşandı. Bulgaristan’dan bir kadın gazeteci kılığında bir canlı bomba beni öldürecekti. Ancak polisin önceden haber alması üzerine önlendi.

  -Korumalarım silah kullanmadan eylemciyi etkisiz hale getirdi. Eğitimleri bu yönde bir müdahaleyi sağlayacak düzeyde.

  - Eylemcinin üzerindeki patlayıcı miktarının Hukuk  Fakültesini havaya uçuracak düzeyde olduğu bilgisini aldım.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı