Gündem Haberleri

  Türk Veteriner Hekimleri Birliği: Türkiye risk altında

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Altuntaş, düzenlediği basın toplantısında, 16 Ekim Dünya Gıda Günü ve ve Kuş Gribi konularında bilgi verdi.
  Türkiye'nin dünyadaki önemli göç bölgelerinden biri olduğunu ve şu anda göçün kuzeyden güneye devam ettiğini bildiren Altuntaş, ilkbaharda bu hareketin tersine döneceğini belirterek, şunları söyledi: “İlkbaharda göç Afrika'dan kuzeye olacak. İlkbaharda güneyden kuzeye, hastalığı almayan kuşlar da hastalığı kaparak göç edecek. Bu durumda baharda hastalığın ortaya çıkması bakımından risk daha yüksek olacak. Biz 15 Eylül'de de göçün başlayacağı ve hastalık riskinin artacağına ilişkin kamuoyunun dikkatini çekmek için açıklamalarda bulunmuştuk ama yeterince değerlendirilmemişti.”

  BUNDAN SONRA NE YAPILMALI?

  Altuntaş, kuş gribinin Türkiye'de görülmesinin ardından yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
  -Yetiştiriciler kendisini korumak için gerekli biyo güvenlik tedbirlerini yoğun şekilde sürdürmelidir.
  -Kırsal alanda ve köylerdeki yetiştiriciler ise sulak alan çevresindekiler daha yoğun olmak üzere serbest dolaşan her türden kanatlı hayvanlarını kümese almalı, yaban ve göçmen kuşlarla temas etmelerini engelleyecek önlemler alınmalı.
  -Tüketiciler veteriner hekim kontrolünden geçmemiş hayvansal gıdaların tüketilmemesine dikkat etmeli. Veteriner hekim kontrolünde kesilen ve hazırlanarak pazara sunulan kanatlı ürünleri için endişe edilecek bir durum söz konusu değil.
  -Bu anlamda tüketicilerin tereddüte düşmemeleri için üretici firmalar ürünleri üzerine veteriner hekim kontrol bilgilerini içeren etiket yapıştırılmalı.
  -Parça satışı olan yerlerde parçalama işlemleri mutlaka veteriner hekim kontrolü altında olmalı.

  DÜNYA GIDA GÜNÜ

  Altuntaş, dünya üzerinde yaklaşık 800 milyon insanın kronik olarak açlıkla mücadele ettiğini belirterek, “insanlığın açlık ve gıda güvencesi konularında bilinçlendirilmesi hayati önem taşıyan konudur” dedi.
  Türkiye'nin gıdada artık ithalatçı ülke konumunda olduğunu ve bundan kurtarılması gerektiğini bildiren Altuntaş, yürütülen politikalar ile insanların üretim yapmaktan hızla uzaklaşmaya devam ettiğini öne sürdü.
  Altuntaş, Türkiye'de daha kötü duruma gelinmeden tarım ve hayvancılığa gereken desteğin sağlanması, üretim için pazar güvencesi ve fiyat istikrarını sağlayacak bir yapının kısa sürede kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı