GeriGündem Türk ve Rus kadınlarının saçı gözde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk ve Rus kadınlarının saçı gözde

Dünyanın en kaliteli saç yapısına sahip olan Türk ve Rus kadınlarının saçları, başta İsrail, Almanya ve Fransa olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde büyük ilgi görüyor.

Takma saç üreticisi Kemal İnci, ''DNA yapısı nedeniyle dünyanın en kaliteli kadın saçına Türkler ve Ruslar sahip. Bu ülkelerdeki saçlar, dünya takma saç piyasasında aranıyor'' dedi.  

Yaklaşık 36 yıldır sektöre hizmet verdiğini anlatan İnci, Hindistan'dan ithal edilen sentetik saçların ise ısıya dayanıklı olmaması ve doğal görünüm vermemesi nedeniyle tercih edilmediğini, bu saçların sadece ''zenci örgüsü'' modeliyle değerlendirildiğini söyledi.
 
 Kemal İnci, Türkiye'nin tüm köylerini dolaşan ''saç tüccarları''nın, 15-25 santim arasındaki saçları 50 milyon liraya, 25-35 santim arasındaki saçlarıysa 150 milyon liraya aldıklarını belirtti. Kentli kadınlara göre, kırsal kesimdeki kadınların saçlarının boyasız, yıpranmamış ve daha uzun olması nedeniyle tercih edildiğini belirten İnci, bu saçlarla hazırlanan takma saçlara ise kemoterapi görenler başta olmak üzere çalışan kadınlar ve saç dökülmesi şikayetleri bulunanların rağbet ettiğini belirtti. Eğitimsizkuaförler ile evleki röfle ve boya uygulamaları yüzünden birçok kadının saçlarını kaybettiğine işaret eden İnci, tak
ma saç ile sorunlarını giderdiklerini söyledi.   
 
Eskiden el işçiliğiyle yapılan takma saçların, bugün makinalarla daha kolay işlenebildiğini kaydeden İnci, tam peruk, postiş, spesiyal,çıt çıtlı gibi çeşitlerde üretim yapıldığını, kadın ya da erkeğin ihtiyacına göre kullandığını bildirdi.

Takma saç fiyatlarının, kullanılan saçın niteliğine, uzunluğuna veişlenme türüne göre değişebildiğini belirten İnci, uzun ve tam bir peruğun 350-400 milyon lira, kısa peruğun ise 200 milyon liraya satıldığını belirtti.  Takma saçta en fazla sarı tonların tercih edildiğini, ancak modayagöre kızıl ya da siyaha da ilgi olduğunu anlatan İnci, bu sektörün en parlak dönemini yaşadığını söyledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle