GeriGündem Türk: 'Uyum' Meclis'te değişebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk: 'Uyum' Meclis'te değişebilir

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Uyum Yasa Tasarısı'nın, demokratik hak ve özgürlükleri biraz daha genişleten bir tasarı olarak kaleme alınabilineceği ancak mutabakatın bu şekilde olduğunu belirterek, "Bu haliyle de tasarı, mütevazı ama önemli bir ilerleme sağlamaktadır. Tasarı üzerinde, Genel Kurul görüşmeleri sırasında verilecek önergelerle bazı değişiklikler olabilir" dedi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) Yargıtay'a seçilen 15 üyeye, Adalet Bakanlığı Ek Bina Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle mazbataları verildi. Adalet Bakanı Türk, törenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Uyum Yasa Tasarısı'nda değişikliklerin gündemde olduğunu belirterek, "Siz, 'Başbakanlık'a gönderdiğim tasarı, benim tasarım değil' dediniz" demesi üzerine Türk, böyle bir sözünün olmadığını belirtti. Türk, şöyle devam etti:

"Yalnız, Adalet Bakanlığ'nın, Başbakanlık'a gönderdiği ilk tasarıdan biraz farklı ifadelerle Meclis'e sevk edilmesi söz konusu. Ama bu da tasarı üzerinde yapılan çalışmalar ve hükümet içinde varılan mutabakat sonucunda bu şekilde olmuştur. Benim söylemek istediğim şudur: O tasarı belki, demokratik hak ve özgürlükleri biraz daha genişleten bir tasarı olarak kaleme alınabilirdi. Ama mutabakat bu şekilde olmuştur. Bu haliyle de tasarı, mütevazı ama önemli bir ilerleme sağlamaktadır. Yasama süreci, bir tasarının hazırlanması, Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi, Meclis'e sevk edilmesi, komisyonlarda görüşülmesi ve Genel Kurul'da görüşülüp, yasalaşmasıyla bir bütündür. Bu süreç, henüz sona ermemiştir. Tasarı, önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da ele alınacaktır. Tasarı üzerinde, Genel Kurul görüşmeleri sırasında verilecek önergelerle, bazı değişiklikler olabilir. Bu olasılık henüz açıktır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle