Gündem Haberleri

  Türk uçakları tatbikat için törenle ABD'ye uğurlandı

  A.A.
  07.07.2007 - 10:15 | Son Güncelleme:

  3. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Atilla Özler, “Bundan 15 yıl önce herhangi bir faaliyette, 'ABD katılıyor mu?' sorusuyla karşılaşılıyordu, artık 'Türk Hava Kuvvetleri katılıyor mu?' sorusuyla karşılaşıyoruz” dedi.

  Özler, 3. Ana Jet Üssü'nde, 12-27 Temmuz tarihlerinde ABD'de yapılacak Red Flag Eğitimi'ne katılacak 8 uçak ile 107 personeli uğurlama töreninde, eğitimin Alaska Eielson Hava Üssü'de yapılacağını söyledi.

  ABD Pasifik Hava Kuvvetlerinin planlamasıyla gerçekleşecek olan eğitimin Anadolu Kartalı benzeri bir eğitim olduğunu anlatan Özler, “İcra edilen Red-Flag serisi eğitimlerde Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının gerek eğitim, gerekse bilgi ve becerileri ile harbe hazırlık seviyesinde dünyanın en güçlü ülkeleri düzeyinde olduğunu gösterdiğini vurguladı.

  Türk Hava Kuvvetlerinin, bugüne kadar ABD-Nellis'te gerçekleştirilen Red Flag eğitimlerine iştirak ettiğini, ancak Alaska'da icra edilecek Red Flag eğitimine ilk kez katılacağını ifade eden Özler, şunları kaydetti:
  “Bugün eğitim için ABD'ye, Konya'dan 6 F-16 ile Adana 10. Tanker Üs Komutanlığından da 2 KC-135R tanker uçağı gidecek. Kıtalar arası intikal kabiliyetimizi ölçmek, dünyada geliştirilen yeni sistemleri öğrenmek için bunu iyi bir fırsat olarak görüyoruz. Bundan 15 yıl evvel herhangi bir faaliyette 'ABD katılıyor mu?' sorusuyla karşılaşılıyordu, artık 'Türk Hava Kuvvetleri katılıyor mu?' sorusuyla karşılaşıyoruz. Son yılların parlayan yıldızı Türk Hava Kuvvetleri parlamaya devam edecektir. Bugün burada sizleri yaklaşık 15 bin kilometre öteye uğurlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dosta güven düşmana korku salan Türk Hava Kuvvetleri, imkan ve kabiliyetlerini bir yerde barışın elçisi olarak sergilemek üzere buradan hareket ediyor.”

  Özler, konuşmasın sonunda pilotlara iyi uçuşlar dileyerek, yola çıkacak birlik temsilcilerine çiçek verdi.
  Pilot subayların yola çıkmadan önce eşleri ve çocuklarıyla vedalaşırken duygusal anlar yaşandı. Ardından, üst komutanlarıyla yola çıkacak subay pilotlar, uçakların önünde anı fotoğrafı çektirdi.

  Son hazırlıklarının da tamamlanmasının ardından 8 uçak ve 107 personel, 3. Ana Jet Üssü pistlerinden, yolcuğun ilk durağı olan İngiltere'nin Lakenheath Havaalanı'na gitmek üzere havalandı.

  09:46 07/07/07"

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı