Gündem Haberleri

  Türk turizmciler de Mikronezya örneğini alabilir

  Hürriyet Planet
  26.05.2011 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Pasifik ülkesi Mikronezya, 12,800 kilometre uzaklıktaki Çek Cumhuriyeti'nin en büyük termik santralini kapattırmak için hukuki işlem başlattı. Yaptığı hamleyle uluslararası hukukta bir ilke imza atan Mikronezya, küresel ısınmanın etkilerinden zarar gören dünyanın dört bir yanındaki ülkeye, Batı'ya karşı durmak için cesaret verdi.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle sular altında kalma korkusu yaşayan takımada ülkesi Mikronezya, uluslararası sözleşmelere dayanarak, Çek Cumhuriyeti'nden termik santralinin doğaya yapacağı etkinin değerlendirileceği bir rapor istedi.

   

  Birçoğunun genişliği bir metreden daha az olan 600’den fazla adadan oluşan Mikronezya’nın Başsavcısı Maketo Robert, “Başlatmış olduğumuz yasal girişim, küresel ısınmanın en çok etkilediği ülkelerin uluslararası yasalardan yararlanabildiğini ve bu yasaların daha anlamlı ve etkin enerji kararları almak için değiştirilebileceğini gösteriyor” dedi.

   

  Çek Cumhuriyeti Çevre Bakanlığı'nın bu taleple ilgili kararını iki hafta içinde vermesi bekleniyor. Bakanlık, Mikronezya lehine karar alırsa, bu uluslararası hukukta bir ilk olacak.

   

  KÜÇÜK ÜLKELERE CESARET VERECEK

  Greenpeace, Mikronezya’nın bir ilke imza attığına dikkat çekerek, “küresel ısınma mağduru ülkelerin Batı’ya karşı ayakta durması için önemli bir örnek oluşturduğunu” belirtti.

   

  Greenpeace avukatı Jasper Tuelings, “Mikronezya’nın hamlesi, diğer ülkeler tarafından diğer projeler için de uygulanabilir… Kısaca, küresel ısınmaya karşı hassas ülkelerin bu şekilde Batılı ülkelerle yüzleşebileceğine inanıyoruz” dedi.

   

  Greenpeace avukatı, “bu hafta içinde New York’ta düzenlenecek iklim değişikliği konferansına katılacak ülkelerin Mikroneza’yı örnek almasını” istedi.

   

  MİKRONEZYA’YI TEK BAŞINA OKYANUSA GÖMECEK

  Avrupa’nın kömürle çalışan en büyük termik santrallerinden biri olan Prunerov’un 2020’de kapatılması kararlaştırılmış, ancak 2009’da bu karar bozularak terminalin 2035’e kadar açık kalması ve kapasitesini artırması kararı onaylanmıştı.

   

  Santral yenilenirse, atmosfere Mikronezya'nın saldığının 40 katı kadar karbondioksit salacak. Mikronezya, küresel ısınmanın etkilerinden dolayı kıyılarında erozyona maruz kalırken, sularındaki tuz oranı giderek artıyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın etkileri tersine çevrilmezse, 100 bin nüfuslu ülkeden büyük göçler yaşanabileceği uyarısı yapıyor.

   

  Mikronezya'nın büyük bir bölümü, deniz seviyesinden 90 santimetre yükseklikte bulunuyor. Bazı uzmanlara göre, iklim değişikliğine karşı önlem alınmazsa, bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesi 90 santimetre yükselecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı