Gündem Haberleri

  Türk Telekom'dan yeni tarife

  ANKA
  25.07.2007 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom, fiyat tarifelerini yeniden düzenledi ve şehiriçi görüşme ücretlerini değiştirdi.

  Yeni tarifeye göre şehiriçi görüşmeler yüzde 16 ucuzladı. Ancak geçersiz tarife göz önüne alımadığında, önceki döneme göre fiyatların arttığı görülüyor.

  Danıştay 13’üncü Dairesi’ne Türk Telekom’un 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren tarifelerinin onaylanmasına ilişkin Türk Telekomünikasyon Kurulu kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından tarifeler yeniden düzenlendi.

  Yargının iptal ettiği tarifeye göre karşılaştırma yapan Türk Telekom, uzak mesafede yüzde 55-60 indirim korunurken, şehiriçi görüşmeler Standart Hatta yüzde 16 indirim yapıldığını bildirdi. İptal edilen tarife öncesine göre ise şehiriçine zam yapıldı. Türk Telekom’un yeni tarifesi 21 Temmuz Cumartesi günü uygulanmaya başlandı.

  Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany ve Türk Telekom yetkililerinin katıldığı basın toplantısında yeni tarifeye ilişkin bilgi verildi ve hukuki süreç değerlendirildi. Türk Telekom Pazarlama Direktörü Eren Demircan’ın, yeni tarifeye ilişkin verdiği bilgilere göre, uzak mesafede yüzde 55-60 indirim korunurken, şehiriçi görüşmeler yine standart hatta yüzde 16 ucuzluyor.

  Yeni tarifede faturalandırma periyotlarında da değişiklik yapıldı. Buna göre, şehirlerarası ve uluslar arası faturalama periyotları 60 saniyeye çıkarıldı. Saniye bazlı ücretlendirmeyi içeren alternatif bir paketin ise yılsonuna kadar devreye alınacağı bildirildi.

  ESKİ TARİFEYE GÖRE FİYATLAR YÜKSELDİ
   
  Türk Telekom, yargının yürütmesini durdurduğu tarife ile karşılaştırma yaptığı için şehiriçinde ucuzlama görüldü. Geçersiz tarife öncesi kullanılan tarife ile karşılaştırıldığında ise şehiriçi görüşmelere zam yapıldı. Türk Telekom’un yeni tarifesi 21 Temmuz Cumartesi günü uygulanmaya başladı.

  Türk Telekom'un aynı karşılaştırması ile Hesaplı Hattaki şehiriçi indirim oranı ise yüzde 10 olacak. Daha önceki tarifelerde bulunmayan ancak 1 Mart tarihli tarife ile yeni bitirilmiş olan standart hattaki bedava gece kontörü uygulamasına son verildi ve hesaplı hatta uygulanan bedava kontör sayısı 100’e indirilmişti. Yeni tarifede ise bu uygulmaya yeni bir düzenleme getirildi. Hesaplı hattaki gece kontörlerinin kullanımı yıl sonuna kadar uygulanmak üzere gece saat 22:00 akşam saat 20:00’a çekildi.

  GERİ ÖDEME YOK

  Öte yandan Türk Telekom, 1 Mart ve 20 Temmuz arasında uygulanan tarifeden kaynaklı tüketici lehine ve aleyhine olan durumun bulunduğunu belirterek, Danıştay’ın “iptal” kararı vermemesi nedeniyle tüketiciye geri ödeme yapılmayacağını bildirdi. Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Altaş, şunları söyledi:

  "Danıştay iptal etmediği için geri dönüşüm yok. Tüketicinin de bize geri döneceğini düşünmüyoruz. Mahkeme yolu açık ama. Mart-Temmuz tarifesi Danıştay tarafından iptal edilirse, problem olacak. Bu karar verilirse yönetim olarak ele alıp bir karara bağlarız. Telekomünikasyon Kurumunun onayıyla tarifeler yürürlüğe konuldu. Yeni tarifemiz ise 1 Ocak 2007 tavan fiyat tebliğine göre yapıldığı için hukuki bir işlem beklemiyoruz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı