Gündem Haberleri

  Türk Telekom personel hakları teklifi tamam

  (a.a.)
  09.02.2006 - 21:16 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda, yüzde 55'i bir süre önce özelleştirilen Türk Telekom'da çalışan personelin haklarının 5 yıl süreyle korunmasını öngören kanun teklifi kabul edildi.

  Genel Kurul'da verilen önergelerle değiştirilen kanun, Türk Telekom personelinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunduğu halde çalışmaya devam edenlerin, hisse devir tarihinden itibaren, en geç 5 yıl içinde iş sözleşmesi herhangi bir nedenle sona erenlerin, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten 30 gün içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmelerine imkan sağlıyor.

  Ayrıca, bu süre içinde personelin, önceden bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu ile bağlılıkları devam edecek, kazanılmış maaş ve özlük hakları korunacak.

  Sözleşme imzalayarak Türk Telekom'da kalan personele, daha sonra kamuya nakil halinde verilen hak, 12 Nisan 2006'ya kadar nakil talebinde bulunacak personele de tanınacak.

  5 yıllık sürenin sonunda Türk Telekom'da çalışmaya devam etmek isteyenlerin, Türk Telekom'da geçecek hizmet sürelerinin, emeklilik yönünden hisse devir tarihinden önceki statülerinde geçmiş sayılarak; kazanılmış hak, aylık, derece, kademeleriyle, kıdem aylıkları hesabında değerlendirilecek.

  “VERDİĞİ HİZMET, KAMU HİZMETİ”

  CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bu kadar önemli bir düzenlemenin, tasarı yerine teklif şeklinde gelmesini eleştirdi. Düzenlemeyle “5 yıl içinde bir kısım personel Oger ile çalışabilir” denildiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Bu devlet memurlarının, 5 yıl süreyle Oger'e kiralanması anlamına geliyor. Devletin hakimlerini de kiralarsanız, hiç şaşmayacağız. Kamu çalışanları üzerindeki otoritenin, kamu değil, Oger olduğunu söylüyorsunuz. Bunun, Anayasa'ya aykırı olduğunu bilmiyor musunuz? Siz Oger'in değil, Türkiye'nin çıkarlarını savunmak durumundasınız. Sayın Bakan, o koltuğu bir an önce bırakın” diye konuştu.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise konuşmasında, “Türk Telekom'un yüzde 100'ü satılsa, tamamı özelleşse bile verdiği hizmetin kamu hizmeti olduğunu” söyledi.

  Kamu hizmetinin, 72 milyon insana verilen hizmet olduğunu ifade eden Yıldırım, hizmetin özel sektör eliyle verilmesi halinde “bu makbul değildir” demek gibi lükslerinin bulunmadığını belirtti.

  Yıldırım, hiç kimsenin kamu çalışanlarını kiraya verme hakkı olmadığını vurgulayarak, “Çalışanlar için her şeyi yaparız. Çalışanlar üzerinden siyaset yapmayı da reddederiz. Telekom'un peşkeş çekildiği ithamlarını kabul etmeyiz. Bu sözleri size iade ediyorum” diye konuştu.

  GENEL MÜDÜR...

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Türk Telekom'un, yüzde 55'lik hissesinin satışının ardından özel şirket konumuna dönüştüğünü savundu.

  “Özel şirket olduğu için Genel Müdür Mehmet Ekinalan da özel bir şirketin müdürü olarak burada bulunuyor. Sizin yanınızda sadece kamu görevlileri bulunabilir” diyen Koç, Ekinalan'ın, Genel Kurul salonundan çıkarılmasını istedi.
  Yıldırım ise kurumun yüzde 45'lik hissesinin halen kamuda olduğunu ifade ederek, yüzde 55'lik hisse devrinden sonra da Ekinalan'ın Genel Müdürlük görevini sürdürdüğünü anımsattı.

  Bakan Yıldırım'ın, “Ekinalan, bize lojistik destek veriyor. Orada bir usul hatası varsa düzeltiriz. Bundan rahatsızlık duyuyorsak...” sözlerine Koç, “Rahatsızlık duymuyoruz. Burada bulunmasının, hukuka uygun olmadığını söylüyorum” diye karşılık verdi.

  Yıldırım, Ekinalan'ın nakle tabi memur statüsünde görevli olduğunu, Meclis'in çalışma usullerine uygun olmayan bir yanı varsa, bunun yerine getirilebileceğini söyledi.

  TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Ekinalan'ın Genel Kurul'da bulunup bulunmaması konusunda bir netlik olmadığını ifade ederek, ”Ekinalan'ın burada ya da kuliste, bilgi alışverişinde bulunması konusunda bir farklılık yok. Kalıp kalmaması takdirini Sayın Bakan'a bırakıyorum” dedi.

  Görüşmeler sırasında Yıldırım'ın yanında oturan Ekinalan, bir süre komisyonun arka sıralarında oturduktan sonra, dışarı çıktı.

  “TOPLANTILARIN ÜCRETİNİ ÖDEDİK”

  CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin, Aria-Aycell birleşmesinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye “kıyak yaptığını” öne sürerek, ”Berlusconi, niye gelip Başbakan'ın oğlunun düğününe katıldı. Ülkesinin çıkarı olduğu için...” dedi.

  Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin Antalya'da toplantı yaptığı otelin sahibinin, devletten ihale alan bir şirketin yarı ortağı yapıldığını iddia ederek, “Siz o otelde, ücret vermeden kaldınız” dedi.

  Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, partisinin Antalya ve Kızılcaham'daki bütün toplantılarının ücretini ödediğini ifade etti.

  Yapılan oylamada teklifin kabul edilmesinin ardından Genel Kurul çalışmalarına 1 saat ara verildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı