Gündem Haberleri

  Türk Telekom internette hızlanmayı hedefliyor

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros, internette amaçlarının, yüksek hıza erişmek olduğunu belirterek, "Yurtdışı ve internet çıkışlarımızı dağıtmak, kimisini denizden, kimisini kuzeybatıdan yurtdışına erişmek amacıyla Romanya ve Bulgaristan telekom yetkilileriyle görüşüyoruz" dedi.

  Mehmet Toros, sektör olarak bir ilerleme içerisinde bulunduklarını, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu değişikliklerin çok daha ileri düzeyde olduğunun görüleceğini söyledi. Türk Telekom olarak birçok denizaltı ve karasal fiber optik kablo bağlantıları bulunduğunu hatırlatan Toros, şunları kaydetti:

  "Buralarda kapasitelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna arasında kurulan Karadeniz Fiber OptikSistemi KAFOS'dur. KAFOS, Türkiye'nin Avrupa'ya açılımını sağlayan birkablo sistemidir. Bizim Akdeniz'de de bağlantılarımız var.  Daha önceki tecrübemizde, kablo kopması veya denizaltındaki kablonun geçtiği güzergahta herhangi bir deprem veya olay karşısında bu kapasitemizin etkileniyor olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla biz bu yurtdışı çıkışlarımızı, internet çıkışlarımızı dağıtmak suretiyle, kimisini denizden, kimisini kuzeybatıdan, yurtdışına erişmek amacıyla da Romanya ve Bulgaristan, KAFOS yetkilileriyle teknik anlamda görüşüyoruz"

  Mehmet Toros, internet bağlantısının daha yüksek hızda oluşmasını sağlamak istediklerini belirterek, ''Böylece hem internet erişim alanını genişletmeyi, hem alternatif oluşturmayı, hem de mevcut kapasiteyi artırmış oluyoruz'' dedi.

  Toros, 400 bin civarında internet aboneleri bulunduğunu bildirerek, diğer servis sağlayıcılarına da kapasite sağladıklarını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı