Gündem Haberleri

  Türk teğmenin başarısı

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Deniz Harp Okulu'nu 8. bitirdi

  Türk genci Soner Aksoy, Maryland Eyaleti'nin Annapolis kentinde bulunan Amerikan Deniz Harp Okulu'ndaki eğitimini, 935 mezun öğrenci arasından 8'inci olarak bitirerek büyük bir bşarıya imza attı. Aksoy, mezuniyet diplomasını ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Henry Shelton'dan aldı. Soner Aksoy, Shelton'dan diplomasını aldıktan sonra da, Türk Deniz Kuvvetleri'ne teğmen rütbesiyle katıldı. Soner Aksoy, Amerikalı mezunlarla birlikte yemin etmedi. Törenden sonra, Washington Türk Deniz Ataşesi Kurmay Albay Serdar Akınsel, Aksoy'a Türk Deniz Kuvvetleri'nin yeni teğmeni olarak rütbe taktı. Türk Silahlı Kuvvetleri Washington Ataşesi Tuğgeneral Ziya Güler de töreni izledi ve Soner Aksoy'u tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

  Türk Deniz Kuvvetleri'nin, Annapolis Deniz Harp Okulu'nda üç öğrenci kontenjanı bulunuyor. Soner Aksoy'un yerine, yeni dönemde bir başka öğrenci dört yıllık eğitime başlayacak. Halen, Annapolis'te iki Türk öğrenci daha bulunuyor. Soner Aksoy, 4 üzerinden 3.96 ortalama ile mezun oldu. Ancak, gelecek yıl mezun olması beklenen Emre Ülger'in ilk üç yıllık ortalaması 4 üzerinden 4. Emre Ülger'in akademik çizgisinde bir düşme olmazsa, Aksoy'dan daha iyi bir dereceyle mezun olacak.

  Diploması Shelton'dan

  Deniz Harp Okulu'nun 935 mezunu, diplomalarını ABD Genelkurmay Başkanı Shelton'dan aldı. Orgeneral Shelton, önce onur listesindeki mezunların diplomalarını verdi. ‘‘Akademik mükemmellik’’ sıralamasında 8'inci sırada olan Soner Aksoy da diplomasını ilk alan mezunlar arasındaydı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı