Gündem Haberleri

  Türk sinemasında "Kutup Ekspresi" teknolojisi

  ANKA
  24.07.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  FGP Prodüksiyon, Yüzüklerin Efendisi, Kutup Ekspresi ve Neşeli Ayaklar gibi sinema filmelerinde kullanılan "motion capture (Mocap)" teknolojisini Türkiye'ye getirdi.

  FGP Prodüksiyon'dan yapılan yazılı açıklamada, dijital hareket yakalama tekniği olan "Mocap" konusunda dünya lideri Animazoo’nun Gypsy 5 teknolojisinin Türkiye’ye getirildiği bildirildi. Manuel olarak hazırlanan animasyondan çok daha gerçekçi ve doğru olan hareketleri sağlayan bu sistem sayesinde, sinema sektörünün hem zaman ve paradan tasarruf sağlayacağına hem de yapımların kalitesinin dünya seviyesine çıkacağına vurgu yapılan açıklamada, "Sektörde yeni bir ufuk açacak Mocap tekonolojisi ile Türk Sineması’nda yeni bir dönem başlayacak" denildi.

  Açıklamaya göre, "Mocap" teknolojisinin uygulanması şöyle gerçekleştirilecek:

  "Oyunculara giydirilen GYPSY 5 ile vücut eklemleri üzerine yerleştirilen 37 adet sensor sayesinde karakterlerin yaptığı bütün hareketler kablosuz olarak bilgisayara kaydediliyor. Ardından kaydedilen bu veriler temizlenip, bilgisayarda ayrıntılarıyla işlenerek animasyoncuların kullanabileceği Autodesk Maya ve 3D Max gibi program formatlarına dönüştürülüyor. Daha sonra filmin tamamen gerçek zamanlı mocap çekimleri, oyuncu ile daha önceden tasarlanmış olan 3 boyutlu animasyon karakteri etkileşime geçerek tamamlanıyor. Çekimler istenilen her mekanda ve her ışık koşulunda gerçekleştirilebiliyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı