Gündem Haberleri

  Türk sinemasına iki ödül birden

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre'de her yıl yapılan ‘‘Ulusal Genç Sinemacılar Festivali’’ (22. Schweizer Jugent Filmtage 1998) bu yıl iki genç Türk sinema sanatçısının başarısıyla sonuçlandı. Sinema kariyerine yeni başlayanlar için düzenlenen festivalde Esen Işık, 1997'de çektiği ‘‘Ölmeye Yatmak’’ adlı kısa metrajlı filmiyle ‘‘En İyi Yönetmen’’ ödülünü aldı. Filmde başrolü Mahir Günşiray'la paylaşan Yasemin Alkaya ise, ‘‘En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülüne layık görüldü.

  Esen Işık, yeni filminin çalışmaları için İstanbul'da, Yasemin Alkaya Londra'da olduğu için, 4 Nisan'da yapılan ödül töreninde sanatçıların ödüllerini, filmin görüntü yönetmeni Pierre Mamaf aldı. Londra'da bulunan Yasemin Alkaya, ‘‘Esen, filmi festivale gönderdiğini söylemedi. Yeni çalışmalarla ilgilendiğim için unutmuştum. Ödül aldığımı öğrenmek çok sevindirici. İsviçre'de yaşayan birçok Türk var. Yaşadıkları yabancı ülke televizyonunda Türklerin başarısından bahsediliyor. Ödül önemli değil. Ama tanınmak için gerekli. Türkler yurt dışında işçi, temizlikçi olarak tanınıyor. Böyle bir ödül, öyle olmadığını göstermiş oldu’’ dedi.

  Yasemin Alkaya, daha önce ‘‘Kurt Kanunu’’ adlı filmindeki rolüyle Antalya Film Festivali'nde ‘‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’’, ‘‘Mum Kokulu Kadınlar’’daki rolüyle de 1996 yılında Altın Portakal ve Altın Koza ödüllerini almıştı. Türkiye'de tiyatro çalışmalarının ardından İsviçre'ye giderek Zürih Üniversitesi'nde sinema eğitimi alan Esen Işık ise, ‘‘Ölmeye Yatmak’’ adlı filmini okul bitirme projesi olarak çekmiş. Finansmanı Zürich Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve toplam 25 dakika olan ‘‘Ölmeye Yatmak’’ filmi, Antalya Film Festivali'ne de katılmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı