Gündem Haberleri

  Türk: Sincan F tipine nakiller başladı

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sincan F Tipi Cezaevi'ne nakillerin başladığını açıkladı. Türk, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde iki kişinin kendisini yakması sonucu, Ümraniye Cezaevi'nde bir kişinin de kendisini yakarak askerlerin üzerine koşması sonucu açılan ateşle öldüğünü bildirdi.

  Türk, TBMM Adalet Komisyonu'nundan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, 13 cezaevinde müdahalelerin sona erdiğini söyledi. Sözkonusu cezaevlerinin, Adana, Ankara, Nazilli, Nevşehir, Uşak, Elbistan, Kırşehir, Niğde, Ermenek, Bartın, Aydın, Malatya ve Buca olduğu belirtildi.

  Bayrampaşa Cezaevi'nde iki kişinin kendilerini yakarak öldüğünü bildiren Türk, Ümraniye Cezaevi'nde bir kişinin de kendini yakarak askerlerin üzerine koştuğunu ve açılan ateş sonucu öldüğünü söyledi.

  Bakan Türk, Sincan F Tipi Cezaevi'ne nakiller olduğu şeklindeki haberleri doğrulayarak, şunları söyledi:

  Sevkler başladı
  "Bildiğiniz gibi cezaevleri, kapasitelerinin üzerinde dolu durumdadırlar. Dolayısıyla F tipi cezaevlerinden geçici kabulleri yapılmış olanları devreye sokmuş durumdayız. Sincan Cezaevi'ne nakiller başlamıştır."

  Bayrampaşa Cezaevi'ndeki son durumun sorulması üzerine de Bakan Türk, sözkonusu cezaevinde direnişin devam ettiğini söyledi. Türk, jandarmanın, en az veya hiç zaiyat verilmeyecek bir şekilde çok dikkatli olarak harekatı sürdürdüğünü belirterek, "Ben, bu direnişte bulunanların artık makul ve sağduyulu davranarak direnişlerini sona erdirmelerini bekliyorum. Bu kendilerinin de kurtuluşudur" diye konuştu.

  Türk, iki aydan beri terör örgütlerinin zorlamasıyla açlık grevinde ve ölüm orucunda bulunan insanların kurtuluşunu sağlayacak bir müdahalenin yürütüldüğünü belirterek, bu eylemin en kısa sürede sona erdirilmesini beklediğini söyledi.

  F tipi cezaevlerinde yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusunu da yanıtlayan Türk, şöyle konuştu:

  Sonuna kadar gideceğiz
  "Biz, bu eylemin sona erdirilmesi için en başından itibaren çeşitli ikna girişimlerinde bulunduk. Son 10 gün içinde bu çalışmalar, bir yandan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun, bir yandan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, bir yandan da değerli yazarlarımızın katkılarıyla sürdürülmüştür. Ama hiçbir yakınlaşma görülmemiştir. Eylemi yürütenler, başlangıçtaki isteklerini sürdürmekte ısrarlı olmuşlardır. Zaman zaman bir yakınlaşma olasılığı doğmuştur ama bu gerçekleşmemiştir. O nedenle bu müdahale kaçınılmaz hale gelmiştir. Şimdi bu müdahalenin en kısa zamanda sona ermesi dileğimizdir. Müdahalenin başarıyla yürütülmesi için dikkatle uygulanan bir plan hazırlanmıştır. Sanıyorum ki, 20 cezaevindeki direniş tamamen ortadan kalkar. Ve müdahale de başarıyla amacına ulaşır."

  Türk, "Direniş ortadan kalkmazsa sonuna kadar gidecek misiniz?" sorusuna da, "Elbette... Bu müdahalenin bir amacı var. Müdahalenin amacı, açlık grevi ve ölüm oruçlarına sevk edilenlerin kurtarılması ayrıca bu eylemleri yöneten ve yürütenlerin kontrol altına alınmasıdır. Bu gerçekleşinceye kadar devam edecektir" karşılığını verdi.
  4 mahkum öldü, 2 asker şehit
  Türk: Şefkat operasyonu
  Sincan F tipi cezaevi Ankara'dan yönetilecek
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı