GeriGündem Türk şehide Ottawa’da anıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk şehide Ottawa’da anıt

Türk şehide Ottawa’da anıt
refid:21519562 ilişkili resim dosyası

Kanada’nın başkenti Ottawa’da 1982’de ASALA terörüne kurban giden Türk diplomat Atilla Altıkat’ın anısına yapılan anıt dün açıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu anıtın açılışına Kanadalı mevkidaşı John Baird’le birlikte katıldı.

Davutoğlu açılışta yaptığı konuşmada, anıtın, görevi başında can veren tüm  terör kurbanı diplomatların ansına yapıldığını söyledi. Anıtın yapımının  tamamlandığı günlerde ABD'nin Trablus Büyükelçisi'nin de yaşamını yitirdiğini  hatırlatan Davutoğlu, şehit Albay Altıkat'ın öldürüldüğü 27 Ağustos tarihinin,  aynı zamanda topraklarında ilk uluslararası terör saldırısına şahit olan Kanada  toplumu için de önemli olduğunu vurguladı.

"Bu anıt, terörün kınanmasının anıtıdır" diyen Davutoğlu, anıtın yapımına  katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Törene katılan şehit Albay Altıkat'ın eşi Ayla Altıkat ve çocukları Göker  ve Zeynep'e hitap eden Davutoğlu, "Ayla hanım, sevgili Göker ve Zeynep. Bu  vesileyle sizlere en samimi taziye dileklerimi sunar, Allah'ın rahmetinin  merhumun üstünden eksik olmamasını dilerim. Bizim kültürümüzde şehitler ölmez.  Eminim onun ruhu şu an bizimledir. Büyük acınızı paylaşmamıza izin verdiğiniz  için de ayrıca teşekkür ederim. Ayrıca yıllarca metanetli duruşunuz için de Türk  milleti adına teşekkür ederim. Dünyanın değişik yerlerinde hayatlarını vermiş  şehitlerimiz hiçbir zaman unutulmayacaktır" dedi.

Törende konuşan Kanada Dışişleri Bakanı Baird de Albay Atilla Altıkat'ın  şehit edilmesinin son derece üzücü olduğunu belirtti.

Baird, “Maalesef hem Türkiye hem de Kanada anlamsız şiddet eylemleri yüzünden çok değerli diplomatlarını kaybetti” dedi. 

AÇILIŞTAN KARELER

Altıkat, 27 Ağustos 1982’de arabasıyla işe giderken anıtın inşa edildiği kavşakta kırmızı ışıkta beklerken saldırıya uğramıştı. 10 el ateş edilen Altıkat, olay yerinde can vermişti. Aynı yıl Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği’nde görevli Danışman Kani Güngör de uğradığı saldırı sonucu felç olmuştu. Bu iki olay Kanada’nın 150 yıllık tarihinde diplomatik temsilciliklere yönelik en büyük saldırı olarak değerlendiriliyor.

Anıt, beş metre çapındaki metal yarımküre dışına yerleştirilen tahta bloklardan oluşuyor. Ottawa Citizen’a bilgi veren bir yetkili de, inşaatın ülkelerini temsil edip barış için çalışırken öldürülen tüm diplomatik misyon çalışanlarının anısına olduğunu söylüyor.

Davutoğlu, anıt açılışı öncesi Toronto Başkonsolosluğu’nun resmi açılışını yaptı ve Türk toplum üyeleriyle sohbet etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dünyanın neresinde olursa olsun Türk vatandaşlarının başının dik olduğunu belirterek, “Çünkü arkalarında güçlü bir Türkiye var” dedi.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanada Dışişleri Bakanı ile çok iyi bir dostluğumuz var. O da elinden geleni yapıyor. Bu gezinin olması için ortaya koyduğumuz prensipler vardı. İnşallah daha iyi olacak. Biz buradaki vatandaşlarımızda ayrım da  yapmıyoruz. Türkiye’den gelen herkes bizim vatandaşımızdır, kardeşimizdir. Diyaspora diye bir ayrım da gözetmiyoruz. Siz de kalplerinizi bütün Türkiye kökenlilere açın, herkesi kucaklayın.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle