Gündem Haberleri

  Türk polisine SECI'dan para ödülü

  A.A
  16.10.2008 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu Avrupa İşbirliği İnisiyatifi (SECI), diğer ülkelerle birlikte sınır aşan suçlara yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda başarılı olan Türk polisini 3 bin 800 dolar ile ödüllendirdi.

  Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bosna-Hersek savaşını sona erdiren Dayton Anlaşması'nın ardından bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri arttırmak ve ve mevcut sorunları azaltmaya çalışmak amacıyla ABD öncülüğünde kurulan SECI'nin, en az iki üye ülke arasında gerçekleştirilen ortak soruşturma ve operasyonlardaki motivasyonu arttırmak için verdiği para ödülleri sahiplerini buldu.

  SECI, geçen yıl ve bu yıl para ile ödüllendirdiği 10 operasyonel çalışmadan 5'inde aktif olarak yer alan Türk Polisine toplam 3 bin 800 dolar ödülü vermeyi uygun buldu. Geçen yılın ilk yarısına kadar her ay verilen ödüller, 2007'nin ikinci yarısında itibaren 6 ayda bir verilmeye başlandı.

  ÖDÜL KAZANDIRAN OPERASYONLAR

  Söz konusu iki yıl içinde verilen ödüllerden ilki 2007'nin Nisan ayında Slovenya, Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Türkiye'nin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilen ve yaklaşık 13 bin Litre asetik anhidrit maddesi yakalanmasıyla sonuçlanan operasyona verildi. Türkiye bu operasyondaki başarısından dolayı Slovenya ile birlikte bin dolar ödülü paylaştı.

  Geçen yıl Haziran ayında Türkiye ile Moldova'nın ortaklaşa yürüttüğü ve 1.5 kilo eroin ile 1 kişinin yakalanmasıyla sona eren uyuşturucu operasyonu nedeniyle SECI tarafından 500 dolarlık ödülüne layık görüldü.

  Türk polisi geçen yılın ikinci yarısı için SECI tarafından yapılan değerlendirmede, verilmesi öngörülen birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin üçünü de aldı.
  Türkiye'ye birincilik ödülünü kazandıran operasyon, Romanya ile ortaklaşa yürütülen uyuşturucu operasyonu oldu. 58 kilo eroin ile Türkiye'de 8, Romanya'da 3 kişinin yakalanmasıyla biten operasyondaki başarısı nedeniyle verilen 3 bin dolar ödülün yarısını almaya hak kazandı.

  Bulgaristan ile Türkiye'nin geçen yıl ortaklaşa yürüttüğü Rotus Operasyonu ise Türkiye'nin ikincilik ödülünü almasını sağladı. Bu operasyonda 200 kilonun üzerinde uyuşturucu madde ve uyuşturucu üretim laboratuvarı ile birlikte 23 kişi yakalanmıştı. Türkiye bu operasyonda gösterdiği başarı nedeniyle 2 bin dolar olan ödülü biner dolar şeklinde Bulgaristan ile paylaştı.

  Türkiye'ye üçüncülük ödülünü Moldova ile ortaklaşa yürüttüğü insan ticareti operasyonu kazandırdı. İki mağdur Moldova vatandaşının kurtarıldığı, biri Türk biri Moldovalı olmak üzere iki zanlının yakalandığı operasyon nedeniyle Türkiye'ye 300 dolar ödül verildi.

  Toplam 3 bin 800 dolar ödül, operasyonları gerçekleştiren il emniyet müdürlüklerinin hesabına yatırıldı.

  SECI

  Ocak 1997'de Viyana'da fiilen başlayan SECI girişimi, Gümrük geçişlerini izleme Komitesi çalışmaları, sermaye piyasaları arasında işbirliği, Güneydoğu Avrupa'da ticaret ve ulaştırmanın kolaylaştırılması ve sınır aşan suçlarla mücadele gibi bir dizi projeleri gerçekleştiriyor. Organize suçlarla mücadele haricindeki diğer projelerin çalışmaları Viyana'daki merkez tarafından yürütülüyor.

  Organize suçlarla veya sınır aşan suçlarla mücadele projesi ise Romanya'nın ev sahipliği yapma önerisinin kabul edilmesi üzerine Bükreş'te kurulan SECI Sınır Aşan Suçlarla Mücadele Bölge Merkezi tarafından gerçekleştiriliyor. Bu merkezde SECI üyesi Arnavutluk,Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Moldova, Romanya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan'ın irtibat görevlileri bulunuyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı