Gündem Haberleri

  Türk polisine alkış

  Hürriyet Haber
  28.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere polis örgütü Scotland Yard'dan gelen terör uzmanları, Türk polisine, terörle mücadeledeki başarısından dolayı övgüler yağdırdı. İngilizler, ‘‘Türk polisi kafa ve teknik olarak çok önde’’ dediler.

  Dünyanın en deneyimli polis teşkilatlarından İngiltere'nin polis örgütü Scotland Yard'a mensup terör uzmanları, terörle mücadele konusunda seminer vermek üzere geldikleri Türkiye'de emniyet teşkilatının yaptığı çalışmalara hayran kaldılar.

  British Counsil'in, ‘insan haklarına destek olmayı amaçlayan’ bir programı çerçevesinde ‘Polisin Terör Suçları ile Mücadelesi’ konulu seminer düzenlendi. Bilkent Otel'de 22-24 Mart arasında basına kapalı yapılan seminere konuşmacı olarak Batı Yorkshire Polis Teşkilatı'nda müfettiş olan ve Polis Komiserleri Derneği'nin Gözaltı ve Tutukluluk Komitesi Genel Sekreteri Martin Hepworth, Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Dedektif Komiser Keith Weston, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevlisi ve alanında çok ünlü olan Komiser Yardımcısı Sandy Mc Kenzi ile Ulusal Suçlar Fakültesi Soruşturma ve Sorgulama Programı Genel Koordinatörü John Kelly katıldı.

  Seminerde dinleyici olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Erzurum, Antalya, Van, Elazığ, Manisa Urfa, Niğde, Diyarbakır, Urfa illerinde görev yapan Terörle Mücadele şubelerinde görevli 28 terör uzmanı yer aldı.

  TÜRK POLİSİ ÖNDE

  İngiliz terör uzmanları, 3 gün boyunca terörist suçlar, gözaltı konularının yanısıra şüphelilerin sorgulanmasında uyguladıkları yöntemleri anlattılar. İrlanda Kurtuluş Ordusu (İRA) ile yaptıkları mücadeleden örnekler veren uzmanlar ilginç önerilerde de bulundular. İngiliz polisler, terör şüphelilerine kartvizitlerini verip, diyaloğa girmeye çalıştıklarını belirterek, ‘‘Bunu siz de yapın, faydasını görürsünüz’’ teklifinde bulundular. Konuşmacı ve izleyicilerin karşılıklı diyalogları ile süren seminerde, Türkiye'de meydana gelen terör olayları ile faillerine karşı uygulanılan yöntemler de anlatıldı.

  Seminerin sonunda İngiliz terör uzmanları Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nü gezerek, çalışmalar ve sorgu teknikleri hakkında bilgi aldılar. Türk polisinin terörle mücadele taktikleri hakkında da bilgi sahibi olan İngilizler, Terörle Mücadele Şubesi'nin kameralı, videolu kapalı devre yayın yapan modern sorgu birimini gezdiler. Sorgu yapılırken, yöneticilerin izleyebilme, konferans kanalıyla sorguya katılımı sağlama ve kayıtlar yapma imkanına sahip bulunulan sorgu birimini gören İngiliz uzmanlar, ‘‘Biz Türkiye'ye tecrübelerimizi aktarmaya geldik, ancak sizin tecrübelerinizden de çok şey kazandık. Kafa olarak da teknik olarak da çok öndesiniz’’ dediler.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı