Gündem Haberleri

  Türk polisi AB’ye resmen üye oldu

  Ünsal ERGEL/ANKARA
  07.03.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm Avrupa ülkelerinde oluşturulan Europol-Sirene birimini İnterpol Daire Başkanlığı’nın adını değiştirerek hayata geçirdi.

  İçişleri Bakanlığı’nın başvurusuyla resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayınlanan kuruluş bildirisiyle Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’nın ismi ‘İnterpol-Europol-Sirene Daire Başkanlığı’ olarak değiştirildi.

  HIZLI İLETİŞİM

  Böylece AB’ye üye ülkelerde oluşturulan ve özel iletişim ağı ile tüm Avrupa ülkelerinde bulunan suç ve suçlularla mücadele eden birim dün resmen Türkiye’de de kurulmuş oldu. Avrupa’ya özel güvenlik bilgilerinin paylaşıldığı, hızlı iletişim kuran özel irtibat görevlileri bulunan örgüt, birliğe üye ülkelerin vatandaşlarına yönelik suç ve suçlu takibe alıp işlemlerini kayda alacak.

  24 SAAT HİZMET

  Yeni ismi ile İnterpol-Europol-Sirene Daire Başkanlığı’nda AB polisinin daha iyi çalışabilmesi için ayrıca bir de Milli Büro oluşturuldu. Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün görevlendireceği bir irtibat görevlisinin 24 saat görev yapacağı büroda, bu güvenlik birimlerine yansıyan AB’yi ilgilendiren suçların aynı anda Sirene’ye girilmesini sağlayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı