Gündem Haberleri

  Türk:Pişkinsüt’ün işkence iddiaları boş çıktı

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, DSP'li Sema Pişkinsüt'ün İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olduğu dönemde hazırlanan ve hakkında fezleke hazırlanmasına neden olan raporlarda yer alan cezaevlerindeki işkence iddialarının halen soruşturulduğunu bildirdi. Türk, sonuçlanan soruşturmalardan ise takipsizlik kararı çıktığını açıkladı.

  Türk, DSP Aydın Milletvekili Pişkinsüt'ün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olduğu dönemde çıkarılan işkence raporlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

  Türk, Pişkinsüt'e gönderdiği 20 sayfalık yanıtta; Batman, Tunceli, İstanbul, Şanlıurfa, Erzincan, Elazığ Soruşturma, Kovuşturma, Yargılama, Ceza ve Ceza İnfazı raporları ile Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi Raporu'nda yer alan tutuklu ve hükümlülerin kendilerine işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

  Bakan Türk, raporlarda yer alan kaba dayak, falaka, Filistin Askısı, elektrik verilmesi, ters askı, cinsel taciz gibi birçok işkence iddiasıyla ilgili çeşitli illerdeki Cumhuriyet Başsavcılıklarınca takipsizlik kararı verildiğini bildirdi. Türk, burada tutuklu ve hükümlülerin isimlerinin verilmemesini de eleştirdi. Türk, Batman Raporu'nun 16. sayfasında "tutuklu 11" olarak kodlanan ve Mardin Alay Komutanlığında on üç gün boyunca askıya alındığını, elektrik verildiğini ve birçok işkence gördüğünü anlatan kişiyle ilgili olarak bilgi verirken, raporda tutukluların adlarının sayılarla kodlandığını ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığınca, ismi istenen tutuklunun taahhüt gereği açık kimliğinin saklı tutulacağının bildirildiğini anımsattı. Türk, Jandarma yetkililerince söz konusu tarihlerde gözaltına alınanların tutuklanmadıkları gibi, raporda çeşitli iddialarda bulunan 11 nolu tutuklunun kayıtlarda bulunmadığının belirtilmesi üzerine bu konuda yapılacak başka bir işlemin olmadığının cumhuriyet başsavcılığınca bildirildiğini kaydetti.

  Bakan Türk'ün verdiği bilgilere göre Batman, Tunceli, Şanlıurfa, İstanbul, Erzurum ve Elazığ'da tutuklu ve hükümlülerin iddialarıyla sonuç alınanların hepsi hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarınca takipsizlik kararı verilirken, bir bölümüyle ilgili olarak soruşturmalar ise halen devam ediyor.

  HORTUM SÜLEYMAN'A DA TAKİPSİZLİK

  Raporlarda, takipsizlik kara alınan iddialar arasında "Hortum Süleyman"la ilgili olan da bulunuyor. Yankesicilikten tutuklanan, "tutuklu 60" olarak kodlanan kişi ile Pişkinsüt arasında tutanaklara şu konuşma yansıyor:

  Tutuklu 60: Fatih Emniyeti hemen girişte birinci kat. Nezarethane birinci katta. Beni büroda dövdüler, ama bürodan önce Komiser Süleyman dövdü beni. Lakap olarak `Hortum Süleyman' diyorlar ona

  Pişkinsüt: Niye öyle diyorlar?

  Tutuklu 60: Islatıp hortumla dövdüğü için efendim. Efendim, bir de şüphelilerin teşhis edildiği bir oda var aynı katta. O odanın her tarafı lastik, vurunca böyle geri geri geliyorsun.

  Pişkinsüt: Askıya aldılar mı?

  Tutuklu 60: Askıya da aldılar efendim. Askılar, tuvaletin yanında bir yer var, nezaret olarak gösteriyorlar, ama yan tarafta dolapları yanlara çekince askı yeri hemen orada efendim. Sandalyeye çıkarıyorlar dolapları yan tarafa çekiyorlar kollarınızdan kalasla asıyorlar. Beni ters askıya aldılar.

  Pişkinsüt: Ayaklarınızdan da bağlıyorlar mı?

  Tutuklu 60: Yere oturtuyorlar, 2-3 kişi güzelce bağlıyor, ipe gerdiriyorlar, sadece kolları bağlıyorlar, ayakları bağlamıyorlar, ayaklar aşağı doğru sallanıyor. Yani, anadan doğma resmen asılıyorsunuz. Bir de idrar yollarını çekiyorlar ve sıkıyorlar.

  Pişkinsüt: Peki şu anda burada kötü muammele görüyor musunuz çok fazla, yoksa ara ara vardiya değişikliklerinde mi görüyorsunuz?

  Tutuklu 60: Biz yeni geldik daha birşey görmedik.

  6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İŞKENCE

  Adalet Bakanı Türk'ün verdiği bilgilere göre takipsizlik kararı alınan tutuklu ve hükümlülerin iddiaları arasında Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nde 6 yaşındaki bir çocukla birlikte işkence gören bir kadının şikayeti de var. Raporun 160. sayfasında, tutuklu, Pişkinsüt ile komisyon üyesi ve ANAP İstanbul Milletvekili Emre Kocaoğlu'nun tutanaklara yansıyan konuşmaları şöyle:

  Pişkinsüt- Kötü muammele gördün mü?

  Tutuklu 119-Evet

  Pişkinsüt-Ne yaptılar?

  Tutuklu 119-Hortumla suya tuttular. Ufacık altı yaşındaki çocuğu bile suya tuttular, dövdüler, saçlarımızdan sürüklediler.

  Kocaoğlu-Senin çocuğun muydu?

  Tutuklu 119-Hayır ablamın çocuğuydu. Şüpheli olarak aldılar beni pazardan. Bayanın çantası alınıyor, beni alıyorlar şüpheli olarak. Altı yaşındaki çocuğu dövünce tekrar beni aldılar dayağa, çarmıha gerdiler. Böyle iki dolabın arasına koyuyorlar şeyi, ondan sonra ellerimizi böyle gerdiriyorlar. Ben de o zaman kendimi kesmek mecburiyetinde kaldım. 30 dikiş attılar.

  Pişkinsüt- Kollarında çok derin kesikler var.

  Kocaoğlu-Jiletle mi kestin?

  Tutuklu 119-Jilet değil. Oradan bir tane bardak buldum, bardakla kestim. Mecbur kaldım, yani altı yaşındaki çocuğa nasıl işkence...

  Kocaoğlu-İlk defa mı kesiyorsunuz?

  Tutuklu 119-İlk defa değil, işkence korkusundan hep kesiyorum.

  TÜRK'TEN TBMM'YE GETİRİLEN İŞKENCE ALETİNE YANIT YOK

  Adalet Bakanı Türk'ün, Pişkinsüt'e işkence tutanaklarıyla ilgili sayfa sayılarına göre ayrıntılı açıklamalar yaparken, Pişkinsüt'ün Küçükköy Karakolu'nda bulduğu ve TBMM'ye de getirdiği işkence aleti hakkında herhangi bir bilgi vermemesi dikkat çekti. Bununla ilgili bilgiler Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi Raporunun 70. sayfasında şöyle yer almıştı:

  "Kömürlük yanındaki eski dosyaların bulunduğu arşiv odasının kapısının arkasında, üzerinde delikler bulunan, 4 kat kalınlığında kol bantı, 2 parça halinde battaniyeye sarılı 2-2,5 metre boyunda 10-15 santimetre kalınlığında, askı olarak tarif edilen kalas bulundu ve komisyon uzmanınca resmi çekildi. Kömürlükte ve depo denilen eski yerlerde eski otomobil lastiklerine rastlandı."

  TÜRK: KADIN VE ÇOCUK TUTUKLULARA YER BULUNAMIYOR

  Adalet Bakanı Türk, Sema Pişkinsüt'ün Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevindeki yaşam koşullarının diğer ceza infaz kurumlarından daha ağır olduğu iddiasının doğru olmadığını bildirdi. İstanbul bölgesinde faaliyette bulunan diğer ceza infaz kurumlarında, tutuklu ve hükümlü mevcudunun normal kapasitelerinin iki-üç kat fazlasına ulaştığını da belirten Türk, "Bu nedenle, kadın ve çocuk tutuklulara mevcut infaz kurumlarında yeterli ve uygun bölüm ayrılamamaktadır. Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi hizmete açılmadan önce, kadın ve çocuk tutukluların barındırıldıkları mekanlar, fiziki ve yaşam koşulları bakımından daha olumsuz şartlar taşımıştır. Bu kurumun hizmete açılmasıyla birlikte belirtilen koşullar nispeten düzeltilmiştir" dedi.

  Türk, arazi bulunması ve kadın-çocuk tutuklulara özgü cezaevi projelerinin geliştirilmesi çalışmalarına devam edildiğini, buradaki sorunlara kesin çözümün İstanbul bölgesinde modern kadın ve çocuk cezaevleri yapılması olduğunu da belirtti.

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı