Gündem Haberleri

  Türk: Operasyonlar tamamlandı

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, mahkum ve tutukluları örgüt baskısından kurtarmak ve bu kişileri içeride yönetenleri kontrol altına almak amacıyla 4 gün önce cezaevlerinde başlatılan "Hayata Dönüş Operasyonunun", olabilecek en az kayıpla ve başarıyla sona erdirildiğini bildirdi. Türk, operasyonlarda, çoğu kendini yakan 24 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybettiğini, 131’inin de yaralandığını belirtti.

  Adalet Bakanı Türk, saat 17.00 sıralarında bakanlıktan ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ümraniye Kapalı Cezaevi’ndeki direnişin yarım saat önce sona erdiğini, bütün hükümlü ve tutukluların teslim olduğunu belirten Türk, şu ana kadar yapılan tespitlere göre bu cezaevinde ilk gün üzerine benzin döktükten sonra güvenlik güçlerine koşarken öldürülen dahil olmak üzere toplam 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını bildirdi.

  Ümraniye Cezaevi’nde ölüm orucunda bulunanlarla birlikte hastaneye tedavi için sevk edilenlerin sayısının 29 olduğunu ifade eden Türk, 20 cezaevinde gerçekleştirilen operasyonlar sırasında çoğu kendisini yakarak hayatını kaybedenlerin sayısının 24’e yükseldiğini, yaralıların sayısının ise 131’i bulduğunu söyledi.

  Operasyonlar sırasında 1’i uzman çavuş olmak üzere 2 askerin şehit olduğunu, 4 güvenlik görevlisinin de yaralandığını hatırlatan Bakan Türk, "Burada jandarma ve bütün güvenlik görevlileri büyük bir başarı göstermiştir. Operasyon, olabilecek en az kayıpla sona erdirilmiştir. Gerçekleştirilen başarılı operasyondan dolayı güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum" dedi.

  Sağlık Bakanlığı’nın da, operasyonlarda yaralananlar ve ölüm orucunda olanların tedavisinde görevini yerine getirdiğini belirten Türk, "Böylece operasyon örnek bir işbirliğiyle başarıyla sonuçlandırılmıştır" diye konuştu.

  HUKUKİ DÜZENLEMELER

  Türk, bundan sonra görevlerinin, cezaevlerinde böyle durumların ortaya çıkmamasını sağlayacak hukuki düzenlemeleri ve altyapıyı gerçekleştirmek olduğunu, bu yönde gerekeni yapacaklarını ve süratle çalışacaklarını bildirdi.

  "Türk milletinin, gençlerimizin terör örgütleri tarafından nasıl bir bataklığa sürüklenmek istendiğini açıkça görmesini isterim" diyen Türk, anne ve babalara da çağrıda bulunarak, çocuklarının eğitimleri ve yetiştirilmeleri konusunda gereken dikkati göstermelerini istedi.

  Devletin, gençlerin yetişmesi konusunda bugüne kadar yaptıklarından çok daha fazlasını yapmak durumunda olduğunu da vurgulayan Bakan Türk, şöyle devam etti:

  "İnandığı veya inandırıldığı dava için, hayatını dahi kaybetmeyi göze almış gençlerle karşı karşıyayız. Bunların bu enerjisini ülkenin kalkınması, mutluluğu, ülkenin dünyada uygarlık yarışında en önde yer alması yolunda değerlendirebilirsek ülkenin geleceği aydınlık olacaktır. Bu konuda hepimize görevler düşmektedir. Herkesi göreve çağırıyorum."

  Türk, operasyonlar nedeniyle İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de teşekkür ziyaretinde bulunacağını kaydetti.

  Bir soru üzerine, Ümraniye Cezaevi’nde henüz tespitlerin devam ettiğini, Bayrampaşa Cezaevi’nin ise bugün basına açıldığını belirten Türk, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklamaların yapılacağını ifade etti.

  Türk, "Ümraniye Cezaevi’nde çılgınlıklar olabilir" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, "Ümraniye’de bu kaygıyı taşıyordum. Çılgınlık olmadı. Çok şükür olmadı... Ve sonunda teslim oldular. Sağduyunun gerçekleşmesi yolunda önemli bir adım kaydedildi" dedi.

  F TİPİ CEZAEVLERİNE SEVK

  Öte yandan, Ümraniye Cezaevi’ndeki operasyonun tamamlanmasının ardından, hastanede tedavi edilenler hariç erkek tutuklu ve hükümlülerden yaklaşık 300’ünün Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne, 95 kadın tutuklu ve hükümlünün de Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi ile Kartal Özel Tip Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı